Periscope'un Türkiye Web Sitesi Değiştirildi - Haberler - indir.com

Periscope'un Türkiye Web Sitesi Değiştirildi

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 6 ''   Yayınlanma Zamanı : 2017-04-05 12:47:35
Editör : Onur Köse
Kategori : Sosyal Medya

Twitter'ın popüler canlı yayın uygulamasının ülkemiz için engellendiğini sonradan ise uygulama adının değiştirilerek tekrar yayınlandığını açıklamıştık. Şimdi ise Periscope'un internet siteside yenilendi ve adı Scope oldu. Marka ihlali davasından ötürü 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk mahkemesi ihtiyati tedbir kararı ve bu uygulama için 31 Mart 2017 itibariyle erişim sağlayıcıları birliğine bildirilmişti. Ardından Periscope uygulamaısnın Twitter'daki @periscopeco ve periscope.tv siteleri için erişim engellenmesi uygulandı. Marka kullanım anlaşmazlığından ötürü ortaya çıkan bu erişim engellenmesinden ötürü Periscope'un sadece Türkiye'de adı değiştirildi ve Scope oldu.

Bu yeni isim Android ve iOS taraflarına gönderilen güncelleme ile de işlenmiş oldu. Ayrıca web olarak hizmette olan periscope.tv yerine ise pscp.tv alan adının kullanılması başlandı. Periscope.tv sitesine Türkiye üzerinden girenler ise otomatik olarak pscp.tv sitesine yönlendiriliyorlar. Scope ismi ile ülkemizde faaliyetini sürdürecek olan şirket için BTK tarafından resmi bir açıklama yayınlandı. Açıklamada:

Twitter'a ait 'periscope.tv' isimli internet sitesine ve @periscopeco Twitter kullanıcı hesaplarına marka tecavüzü yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kapsamında erişim engelleme kararı verilmiş ve uygulanmak üzere 31 Mart 2017 tarihinde Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmiştir.

Bilindiği gibi İnternet ortamında bulunan yasadışı içeriklere yönelik erişimin engellenmesi kararları 5651 sayılı Kanuna ve diğer bazı kanunlara dayalı olarak mahkemeler ve ilgili kurumlarca verilebilmektedir. Bu kararların konuları, kapsamı, yetkili merciler, karar verilme ve uygulanma şekli ve süresi gibi hususlar ilgili mevzuatta yer almaktadır.

Bu kapsamda, 'periscope.tv' alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Twitter şirketi, globalde 'Periscope' olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye'de 'Scope' olarak değiştirmiştir. Uygulamanın web sitesinin alan adını ise 'pscp.tv' yapmıştır. Ayrıca, erişim engelleme kararına konu @periscopeco Twitter hesabını Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatmıştır. Söylendi.

Periscope ise bunların üzerine mahkemeye başvurarak canlı yayın servisinin marka tescilini ihlal ettiği yönünde şikayette bulundu.

PAYLAŞ