Peak Games'i satın alan Zynga, ABD'nin en büyük mobil oyun şirketi oldu - Haberler - indir.com

Peak Games'i satın alan Zynga, ABD'nin en büyük mobil oyun şirketi oldu

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 13 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-21 20:30:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Candy Crish gibi yapımlar ile mobil oyun sektörünün en büyük şirketlerinden birisi haline gelen ABD merkezli oyun şirketi Zynga, uzun bir süredir Türkiye'deki şirketlere yatırım yapıyor ya da satın alımlar gerçekleştiriyor. İstanbul merkezli olan Peak Games'in 1,8 milyar dolara satın alınmasının ardından bünyesine dahil ettiği oyunlar, Zynga'yı ABD'de zirveye taşıdı. 

Toon Blast ve Toy Blast oyunları ile bilinen yerli şirketi Peak Games, tam 1,8 milyar dolarlık bir rekor bedel ile ABD'li şirket Zynga'nın bünyesine geçmiş ve Türkiye'nin en büyük şirketi satışı olarak tarihe geçmişti. Bu satışın ardından Zynga'nın uygulama marketlerindeki pazar payında önemli bir yükseliş yaşandı.

Analist Doug Curetz'in paylaşmış olduğu detaylara göre Peak Games'in oyunu Toon Blast, Temmuz 2020'yi App Store'da 12. sırada bitirdi. Zynga'nın daha üst sıralardaki oyunları ile birlikte Toon Blast'ın başarısı bir araya gelince şirket zirveye yükseldi. Aynı başarı Google Play Store pazar paylarında da görüldü. Böylece Zynga, Call of Duty Mobile’ın geliştiricisi olan Activision Blizzard’ı geride bıraktı ve pazarın yeni lideri oldu. 

Zynga, Peak Games’i satın almadan önce 4. sıradaydı

Haziran ayındaki pazar paylarına göre ABD'de 4. sırada olan Zynga, bir sonraki ay Temmuz'da Peak Games sayesinde liderlik koltuğuna yüksel olması son derece önemli bir detay. Ayrıca Zynga'nın bir diğer rakibi Glu Mobile, ABD'de ilk 20 oyunun 9 tanesine sahip.

Diğer taraftan 2K Games ve Rockstar'ın sahibi olan Take Two Interactive de mobil oyun sektöründe "hypercusual" yani "süperbasit" oyunlar üreten önemli bir şirketi bünyesine dahil etti. Take Two, toplamda 100 milyondan fazla indirilen Dots uzantılı mobil oyunlara sahip olan Playdots'a 192 Milyon Dolar'a satın aldı. Böylece PC ve konsol dünyasının devlerinden birisi daha mobil dünya sektörüne giriş yapmış oldu.

Take Two, şu an da mobil oyun pazarında önemli bir yapıma sahip değil. Fakat hem Activision Blizzard hem de mobil tabanlı olarak büyüme gösteren Zynga ve Glu Mobile, devvleri daha iddialı ürünler sunmaya zorlayabilir. Türkiye'den çıkan şirketler de bu ürünlere hazır şekilde ulaşmanın alternatif bir yolu olarak görünüyor. Peak Games’in Zynga’ya kazandırdığı başarı, Take Two gibi şirketlerin dikkatini çekebilir, ülkemizdeki diğer mobil oyun devleri daha büyük şirketlere satılabilir.

PAYLAŞ