Pakistan TikTok hakkında yeni bir karar aldı - Haberler - indir.com

Pakistan TikTok hakkında yeni bir karar aldı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 0 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-20 13:00:03
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Video paylaşım platformu TikTok platformunda paylaşılan videoların “ahlak dışı ve uygunsuz” olması sebebiyle 9 Ekim tarihinde TikTok’u yasaklayan Pakistan, uygulama üzerindeki yasağın kalktığını resmen açıkladı. Yapılan açıklamada TikTok’un sözlerini yerine getirmemesi durumunda ise yine bir başka yasaklamanın olacağını bildirdi. Geçtiğimiz Haizran ayında yaşanan Hindistan ve Çin arasındaki gerilim sebebi ile Hindistan’da engellenen, Amerikan’nın ise yakın takibinde bulunan video servisi TikTok, son olarak Pakistan yasağı ile gündeme gelmişti. Engelleme sebebi olarak ise paylaşılan içerikleri ahlak dışı ve uygunsuz olduğu ifade edilmişti. Uygulamanın ülke genelinde yasaklamasının üzerinden 10 gün sonra Pakistan, TikTok yasağının kaldırıldığını açıkladı. Pakistan Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılan açıklamada TikTok’un kendilerine videoların toplumsal normlara göre yönetileceğini garanti ettiği ifade edildi.

Pakistan, TikTok yasağını kaldırdı

TikTok yasağı askıya alındıTikTok yasağı askıya alındı

TikTok daha geçmişte Pakistan’ın hesaplar ve videolar üzerindeki kısıtlamalara yönelik taleplerine tam olarak cevap vermemişti. Bu kapsamda şirketin son derece şeffaflık raporu, TikTok’un Pakistan hükümetinin içeriğin kısıtlamasını istediği 40 hesaptan sadece ikisi üzerinde işlem yaptığını göstermiş oldu. Analiz şirketi olan Sensor Tower’a göre ise Pakistan’da toplam 43 milyon yükleme ile uygulama yüklemesi noktasında TikTok’un en büyük 12.pazarı olduğu gözüküyor.  Bununla beraber ayrıca ülkede 6.4 milyondan fazla videonun çekildiği ve 2020 yılının ilk yarısında en çok videonun kaldırıldığı 3.ülke olduğu gözüküyor. Bu videolar ise TikTok’un içerik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kaldırılmış durumda.

TikTok’un en büyük pazarlarından birisi olan Hindistan’da ise hala yasaklı olduğunu belirtelim. Amerika Birleşik Devletleri’nin ise uygulama yasaklamasına yönelik tehditleri devam ediyor. Gelecekteki olası kısıtlamalar, TikTok’un büyümesinde ciddi zararlar verebilir gibi duruyor. Ancak şuan için uygulamanın popülerliğinin devam ettiğini belirtelim. Pakistan yasağı kaldırmışken verilen kurallara uyulmadığı taktirde Pakistan tarafından tekrar yasaklanacağını belirtelim.


Bir haber ajansı ilk kez TikTok ile iş birliği yapıyorBir haber ajansı ilk kez TikTok ile iş birliği yapıyor
TikTok yasağı hakkında yeni gelişmelerTikTok yasağı hakkında yeni gelişmeler