Öğrenmeniz Gereken 10 Makine Öğrenimi API'si

Tahmini Okuma Süresi : 6 ' 2 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-02-08 08:42:02
Editör : Hakan Göçmez
Kategori : Liste

Makine öğrenimi bugün her yerde karşımızda çıkıyor. Telefondaki fotoğraflardan e-mail gelen kutusundaki filtreleme sistemine kadar her alan makine öğrenimi ile daha iyi performans sunuluyor. İnternetin ve teknoloji kullanımını daha kişisel hale getirmek adına makine öğrenimi her zamankinden daha önemli durumda olduğundan dolayı bu alanda çalışma yapacakların da sektöre hakim olması gerekiyor. 

Geliştiriciler için API yayınlayan yerli şirketler

Dünyanın en süperinden yapay zeka rekoru geldi

Not: Yapay zeka ile çok sık karıştırılan makine öğrenimi tek başına bir yapay zeka sistemi olmadığı gibi yapay zekanın bir alt kategorisidir.

Şu anda, makine öğreniminde Google, Amazon, IBM, Microsoft gibi şirketler lider olduğu gibi eğilim giderek değişiyor ve küçük işletmelere kadar bu yeniliğin kullanılması sektörde iyi olmak adına da zorunlu hale geliyor. Bu aşamada ise en büyük yardımcı API'ler.

API Nedir?

API, en basit ifadeyle, iki yazılım programının birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir kod parçasıdır. API, iki yazılım arasındaki bağlantıdır ve bir yazılımdan diğerine istek gönderme ve isteği geri döndürmeden sorumludur. Üç tür API vardır ve bunlar yerel, web ve program olarak gruplandırılmaktadır. 

İşte 2019'da öğrenmeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 makine öğrenimi API’si.

1. PredictionIO

PredictionIO, Apache üzerine kurulu açık kaynaklı bir makine öğrenme API'sidir. Apache Spark, MLlib, HBase, Elasticsearch ve Spray ile kolayca kullanılabilir. Geliştiriciler için benzersiz makine öğrenme sistemleri oluşturmak adına şablon sisteminin olduğu PredictionIO, bu açıdan kullanımı kolaylaştırmaktadır.

2. Geneea Doğal Dil İşleme API

Geneea, sağlanan ham bilgiler üzerinde analizler yapabilen bir doğal dil işleme API'sidir. Bu API ile metinlerden ya da belgelerden analizler yapabilir. Geneea; dil, düzeltme, etiketleme, konu belirleme, isim, varlık tanıma gibi konularda başarılı analizler yapabilmektedir.

3. IBM Watson görsel tanıma API

IBM Watson’ın görsel tanıma API’si, nesneleri doğru tanımlamak, sınıflandırmak ve etiketlemek için makine öğrenme teknolojisinden yararlanmanızı sağlıyor. Renk gibi görsel içerikleri aramak, insan yüzlerini bulmak, bir resmi etiketlemek, kişilerin yaklaşık yaşını ve cinsiyetini bulmak adına IBM Watson’ın görsel tanıma API’si eşsiz bir çözüm sunuyor.

4. Slack API

Birkaç yıl önce piyasaya sunulan Slack, işyeri iletişim araçlarının kurulması adına destek sağlıyor.  Firmaların ve kişilerin iletişim sistemlerini kurmalarını sağlamak için geliştirilen Slack, bu alanlarda sizlere destek sağlayabilmektedir.

5. AT&T Konuşma API

AT&T Speech API ya da diğer adı ile konuşma API’si, geliştiricilerin konuşma tanıma uygulamalarına başarılı teknolojiyi entegre etmesini sağlamaktadır. API, AT&T Watson konuşma motoru tarafından desteklenmektedir. Doğal dil algılama, konuşma tanıma, konuşma transkripsiyonu gibi pek çok doğal dil işleme özellikleri API ile birlikte gelir.

6. Microsoft metin analizi

Microsoft tarafından desteklenen API geliştiricilerin çeviri yapmadan önce metnin dilini otomatik olarak algılamasını sağlıyor. Ayrıca, dil ve ifadenin arkasındaki duygu da dahil olmak üzere metinden bilgi alabilen API, farklı çalışmalarda destek sağlayabilecek düzeyde.

7. Amazon API

Amazon’un makine öğrenme API'si birçok farklı işlevi yerine getirebilir. Hile tespiti, içerik kişiselleştirme, doküman sınıflandırma ve müşteri kaybı tahmini gibi işlevleri ile işletmeler için en uygun çözümlerden birisi olan Amazon API, Amazon desteği ile sizi bir adım ileriye taşıyacak.

8. BigML

BigML, geliştiricilerin uygulamaları için yapay zeka modellerini kolayca oluşturmalarını ve uygulamalarını sağlayan bir API’dir.

 9. Google Cloud

Google, bir geliştiricinin görevlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bulut API’lerini paket olarak Google Cloud bünyesinde sunmaktadır. Google’ın API’leri, konuşma, doğal dil, çeviri gibi farklık özellikler içerir.

10. Wit.ai

Wit.ai, web ve mobil uygulamalara akıllı konuşma işlevselliği eklemek adına kullanılabilmektedir. Ev otomasyonlarından araba ve akıllı TV’lere kadar farklı cihaz ve ortamlarda desteklenmektedir. 

Android Geliştiricileri için Google Places API Kullanıma Açıldı!

Yapay zeka desteği alan Huawei Mate 20 Pro neler yapabiliyor?
Samsung yapay zeka çalışmalarını hızlandırıyor