OEM Ürün nedir? - Haberler - indir.com

OEM Ürün nedir?

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 54 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-06-15 09:57:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Türkçeye “Orijinal Ürün Üreticisi” olarak çeviri yapılan OEM, her sektörde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Özellikle akıllı telefon ve bilgisayar kategorilerinde sıkça duyulan OEM ürün nedir ve ne gibi avantajları vardır bu içeriğimizde sizlere bunları derledik. Bir mağazadan satın alacağınız ürün ile OEM ürün arasında kalite farklı yoktur. OEM kelimesi genel anlamda kalitesiz veya markasız kelimeleri bağdaştırması ile bilinir. Ancak yanlıştır, öyle ki OEM ürünler çoğu zaman normal satın alınan ürünlerde olduğu gibi perakende ambalajının aksine mağaza raflarında kullanılmayacağı için basit bir kutu içerisinde satılır.

Perakende mağazaları, normal ürünlerin satışını etkileyeceği düşündüğü için OEM ürün satmaktan kaçınır. İnternet ortamında yer alan çevrimiçi mağazarlar ise OEM ürün satmayı başlıca tercih ediyorlar. OEM ürün satın almak yasal olurken, satın alacağınız ürüne bağlı olarak bazı olumsuz şarjlar can sıkıcı olabilir.

Apple dizüstü bilgisayar pazarında ciddi bir düşüş yaşadıApple dizüstü bilgisayar pazarında ciddi bir düşüş yaşadı

OEM ürün nedir?

OEM “orijinal ürün üreticisi” anlamına gelmektedir. En temel örnek ise bir otomatik üreticisi ile bir otomatik parça üreticisi arasındaki ilişki ile belli olur. Egzoz sistemleri yada fren silindirleri gibi parçalar OEM olarak üretilebilir. OEM parçaları daha sonra bir otomatik üreticisine satılır ve bunlar bir araca monte edilir. Tamamlanan otomatik ise bireysel kullanıcılara satılmak üzere otomobil satıcılarına pazarlanır.

OEM her alanda karşımıza çıkabilmektedir. Ford bir marka araba aldığınız zaman Fort burada OEM iken aldığınız araba içerisinde yer alan Sony DVD oynatıcısı ise Sony OEM ürünüdür.

OEM donanım ürünleri kaliteli mi?

Donanmı bölümünde yer alan OEM ürünlerin kalitesi, perakende satılan ürünler ile tamamen aynı seviyededir. En yaygın OEM donanım ürünleri arasında ise sabit sürücüler, optik sürücüler ve bazı PCI genişletme kartları yer alıyor. OEM ürün satın almak tamamen yasaldır. Ancak satın aldığınız ürüne göre bazı şartlar bulunuyor.

  • Birçok ürün limitli sayıda satılır.
  • Ürünün çalışması için kritik olan bileşenler, ekstra bileşenler de dahil gönderilmez.
  • OEM bilgisayar işlemcileri fanlar ile beraber gönderilmeyebilir. Bir OEM ürün alırken ek gerekli parçalarda alınmalıdır.
  • Garanti noktasında kısıtlamalar bulunabilir, üretici desteğinden faydalanamayabilirsiniz.

OEM yazılım ürünleri?

Yazılım tarafında yer alan OEM ürünler içinde en bilindik marka işletim sistemi Windows’tur. Genelde kendi bilgisayarını toplayan kişilerin tercih ettiği OEM ürünleri arasında yazılımlarda yer alır. Bu noktada güvenlik paketleri, sistem yardımcı programları ve üretkenlik yazılımları bulunuyor. OEM yazılım ürünü almakta yasaldır ve satın aldığınız ürüne yönelik bazı şartlar bulunabilir.


Apple bilgisayarlarda pil ömrü nasıl görülür?Apple bilgisayarlarda pil ömrü nasıl görülür?
İnternetsiz bilgisayar kararı Resmi Gazete’de yayımlandıİnternetsiz bilgisayar kararı Resmi Gazete’de yayımlandı

PAYLAŞ