Nvidia, GeForce RTX 3000 ekran kartlarını duyurdu - Haberler - indir.com

Nvidia, GeForce RTX 3000 ekran kartlarını duyurdu

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 32 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-02 14:30:03
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

NVIDIA’nın ikinci nesil RTX GPU’larından olan GeForce RTX 30 Serisi, NVIDIA Ampere mimarisine dayanıyor ve önceki nesil GPU’lara kıyasla 2 kat daha fazla performans ve 1,9 kat daha fazla verimlilik sunuyor.  NVIDIA, yeni GPU üçlüsüne ek olarak (amiral gemisi GeForce RTX 3080, RTX 3070 ve “amansız” RTX 3090) GeForce oyuncuları için bir dizi yeni platformlar sundu. Bu platformlar, rekabet etmekten kaçmayan oyuncuları daha hızlı bir hale getiren NVIDIA Reflex, yayıncıların sanal yayın stüdyoları oluşturması için yapay zekadan faydalanan  NVIDIA Broadcast ve film oluşturmak için gerçek zamanlı bilgisayar grafik motorları kullananlara yönelik ise NVIDIA Omniverse Machinima’yı içeriyor.

NVIDIA CEO’su Jensen Huang NVIDIA tarihinin en büyük atılımı olan yeni GeForce RTX 3000 ekran kartlarını duyurdu.

Kısıtlı süre için, yeni bir  GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları ya da bu ekran kartları yüklü olan sistemlerden satın alan oyuncular, Watch Dogs: Legion’ın PC için dijital bir sürümünü ve bir yıllık NVIDIA GeForce Now servisine abonelik kazanacaklar.

Resmi olarak tanıtılan Lenova Legion Phone Duel özellikleri ve fiyatıResmi olarak tanıtılan Lenova Legion Phone Duel özellikleri ve fiyatı

RTX 3000 Ailesi

eForce RTX 3080: Amiral Gemisi

 • 6690 TL’den başlayan RTX 3080, orijinal RTX 2080’den 2 kat daha hızlı.
 • 4K oyunlar için tasarlanmış olup, 4K çözünürlükte 60 FPS’den fazlasını sunuyor.
 • 8 nanometre özel üretim süreci üzerine inşa edilen amiral gemisi GeForce RTX 3080, 28 milyar transistöre ve yeni Micron GDDR6X belleğe sahip.
 • 17 Eylül tarihinden itibaren ulaşılabilir olacak.

GeForce RTX 3070: İdeal Fiyat / Performans

 • 4805 TL’lik fiyatı ile 1200 dolarlık GeForce 2080 Ti’a kıyasla daha hızlı.

 • Ayrıca aynı fiyata sahip RTX 2070’den %60 daha hızlı.
 • Ekim ayında ulaşılabilir olacak.
 • Oyun ve yaratıcı türler için şimdiye kadar geliştirilmiş en hızlı GPU ve 8K çözünürlükte 60 fps’ye güç verecek şekilde tasarlandı.
 • 24GB GDDR6X bellek en zorlu yapay zeka algoritmalarının üstesinden gelebiliyor ve büyük verileri aynı anda işlemeye ihtiyaç duyan iş yüklerinin altından kalkabiliyor.
 • TITAN RTX’den %50 daha hızlı.
 • 24 Eylül tarihinden itibaren 14400 TL fiyatı ile satışta.

GeForce RTX 3090: “Amansız GPU”

 • Üç yuvalı, çift eksenli hava akışı, TITAN RTX’ten 10 kata kadar daha sessiz bir tasarımda ve GPU’yu 30 dereceye kadar daha soğuk tutabiliyor.

Yeni ekran kartları, “dünyada ilk”lere de imza atıyor:

Çift Eksenli Hava Akışlı Termal Çözüm: Etkileyici yekpare tasarımı ile 2 kata kadar daha fazla soğutma özelliğine sahip. Oyuncular ve içerik üreticiler, hem her zaman olduğundan daha sessiz hem de serin çalışırken bu rakipsiz performansın keyfini çıkarabilecek.

Mükemmel Mekanik ve Elektrik Tasarımı: Daha güçlü mekanik bir yapı ile yeni bir düşük profilli yay ve 12 pimli güç konektörü, bileşenler ve soğutma için daha fazla alan bırakırken, dahili adaptör ise mevcut güç kaynağındaki 8 pinli konektör ile uyumlu.

HDMI 2.1: HDMI 2.1 tarafından sağlanan artırılmış bant genişliği, ultra yüksek çözünürlüklü oyunlar için 8K HDR TV’lere ilk kez tek kablolu bağlantıya izin veriyor.

AV1 Codec: AV1 codec’i destekleyen ilk ekran kartı olma özelliği taşıyor. Bu özellik sayesinde oyuncular, %50’ye kadar daha az bant genişliği kullanan 8K’ya kadar HDR videoları görüntüleyebiliyor.

Nereden Satın Alınabilir

GeForce RTX 3090, 3080 ve 3070 ekran kartları ASUS, Colourful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac gibi kart sağlayıcıları tarafından stok saatli ve fabrikada hız aşırtmalı modeller de dahil olmak üzere özel anakartlar olarak sunulacak. Founders Edition ise www.nvidia.com adresinden ulaşılabilir olacak.