Nvidia GeForce GTX 1660 Ti kutuları hazır

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 10 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-02-12 12:15:04
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

Çok kısa bir süre sonra Nvidia tarafından piyasaya sürülmesi beklenen GTX 1660 Ti ekran kartı ile ilgili haberler ve detaylar her geçen gün biraz daha artıyor. Birçok şirketin GeForce GTX 1660 Ti kutuları daha şimdiden internette sosyal medya mecralarında paylaşılmaya başlandı bile.

GTX 16xx serisi Turing mimarisini yaşamak isteyen fakat gel görelim ki Ray Tracing teknolojisinden ötürü çokta fazla para vermek istemeyen oyuncuları hedefine alıyor. AMD’nin de bu segmentte pasif bir şekilde kalmasının nedeni ise GTX 16xx serini çıkaracak. Oyun severler ise bu modeli büyük bir heyecanla bekliyor. Çünkü az öncede belirttiğim gibi çok pahalı ekran kartlarına para vermek istemeyen oyun severler için adeta biçilmiş bir kaftan olarak görünüyor.

Nvidia GeForce RTX Ailesi Tanıtıldı

Ekran kartı 15 Şubat tarihinde piyasaya sürülecek

Serinin pazara girecek olan ilk ekran kartı GTX 1660 Ti ekran kartı olacak. TU116  grafik çekirdeğini benimseyen ekran kartına 1536 CUDA çekirdeği yerleştirilmiş durumda. Aynı zamanda 96 doku birimi ekran kartında yer alıyor.  Bellek tarafında ise 192-bit veri yolunda çalışan 6 GB GDDR6 bellek yer aldığını sizlere hatırlatmak istiyoruz. Bant genişliğine değinecek olursak ise 288 GB/s seviyesine sahip olduğuna değinmek istiyoruz. Son zamanlarda ekran kartın 15 Şubat tarihinde piyasada olacağına yönelik pek çok duyum aldık. Şayet şirket tarafından da bir aksisi olmaz ise ekran kartı 15 Şubat tarihinde piyasada yerini alacak. Fiyat konusuna gelecek olursak ise bu ekran kartın fiyatı tam 279 Dolar değerinde. Size sunmuş olduğumuz bu fiyat Rusya’da geçerli olan fiyat. Fiyat etiketinin ülkelere dağıtımı başladığı zaman değişiklik gösterecek mi göstermeyecek mi onu bilmiyoruz. Nvidia tarafından piyasaya sunulacak olan bu ekran kartların genel özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor;

  • GPU: TU116

  • CUDA çekirdeği sayısı: 1.536
  • Kaplama birimi sayısı: 96
  • Bellek: 12 Gbps GDDR6, 6 GB
  • Bellek arabirimi: 192 bit
  • GPU hızı: 1.500 MHz
  • GPU turbo hızı: 1.770 MHz

NVIDIA DLSS, 3DMark Port Royal’da performans artışı sağlıyor
Nvidia ekran kartıyla Freesync özelliği nasıl aktif edilir?