Nesnelerin interneti teknolojisi nasıl bir tehdit oluşturuyor? - Haberler - indir.com

Nesnelerin interneti teknolojisi nasıl bir tehdit oluşturuyor?

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 32 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-03-13 22:01:03
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Donanım

Hayatımızın her alanına girmiş olan nesnelerin internetinin artıları tartışılmaz ölçüde mevcut olduğunu kabul ediyoruz. Fakat şöyle bir gerçek var ki bu dipsiz kuyu internetin. bize sunduğu çok fazla tehlikeli alanları da var. Peki bu tehlikeli alanlar ne? 

Dünyada var olan akıllı cihaz sayısı her geçen gün arttıkça, tüm bu bağlı cihazlar yeni güvenlik sorunlarını beraberinde getiriyor. Sorun, firmaların ofislerinde tavan ışıklarını ve fabrikalarda ayrıntılı üretim işlemlerini yönetmek için kullandığı sensör ve aynı zamanda uzaktan monitör sayısını radikal bir şekilde genişleten işlemler tarafından artmaya devam etmektedir. Hükümetler bile bahsi geçen bu eyleme dahil oluyorlar. En önemlisi de özellikle şehirler, enerji verimliliği, trafik sorunlarını azaltma ve su kalitesini artıma konusunda bu var olan teknolojiyi kullanmak istiyorlar. 

İnternet Güvenliği için 10 Tavsiyeİnternet Güvenliği için 10 Tavsiye

Hackerlara gün doğuyor

Nesnelerin interneti, var olan cihazlarının sayısındaki artışa bakıldığı zaman inanılmaz bir boyuta ulaşmış olduğu gözlemliyoruz. Var olan bu cihazlar, insanların yaşamlarını daha keyifli, daha verimli ve aynı zamanda hackerlerın hedefi haline dönüşebilecek bot ağları dediğimiz bir ortam oluşturuyor. By bot ağları ise azımsanmayacak miktarda spam maili atmaktan internet sitelerinin işleyişlerini bölmeye kadar internet üzerinde pek çok sorun luştuğunu sizlere hatırlatmak istiyorum. Normalde ise bot ağları dizüstü veya masaüstü PC'lerden oluşuyor olsa bile, güvenlik önlemleri olmayan artması ile beraber endüstriyel sensörler, webcamler, televizyonlar ve diğer akıllı ev aletlerine de erişim sağlayabiliyorlar. 


İnternette Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?İnternette Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?
Fotoğrafların sahte olup olmadığını gösteren internet sitesiFotoğrafların sahte olup olmadığını gösteren internet sitesi

PAYLAŞ