Mozilla Flash desteğini tamamen sonlandırıyor - Haberler - indir.com

Mozilla Flash desteğini tamamen sonlandırıyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 14 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-05-18 20:31:01
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Uzun yıllardır internet kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden olan Flash'ın desteği tamamen kesiliyor. Mozilla, Aralık 2020'den itibaren tarayıcısındaki Flash desteğini tamamen sonlandıracak. 

Bütün büyük tarayıcı şirketleri 2020 senesinde tarayıcılarından Flash desteğini kesmeyi planlıyor. Adobe, 2017 yılında Adobe Flash'ta küçülmeye gitmişti ve Google, Microsoft ya da Mozilla gibi şirketler de tarayıcılarında yer alan bu teknoloji desteğini sonlandırma planlarına başlamışlardı. Adobe Flash, 2021 yılından itibaren güvenlik güncellemeleri almayacak.

Google Chrome sekmeleri gruplamaya izin verecekGoogle Chrome sekmeleri gruplamaya izin verecek

Firefox, tarayıcısında Adobe Flash'ı entegre etmek için sistemde yüklü olan bir eklenti sistemini kullanıyor. Google Chrome ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar ana Flash entegrasyonuyla birlikte geliyorlar.

Firefox ve Flash

Flash, Firefox tarayıcısında varsayılan olarak kapatılmış şekilde bulunuyor fakat kullanıcılar, gerekli sitelerde Flash'ı isterlerse yeniden aktif hale getirebiliyorlar. Flash, Firefox'un hala destek verdiği tek NPAPI eklentisi konumunda yer alıyor.  Microsoft Silverlight gibi diğer NPAPI tabanlı eklentilerin desteği, Mozilla’nın 2017 yılında yayınladığı Firefox 52’de kesilmişti.

Mozilla, Flash daraltma takvimini güncelledi. Şirket, Flash'ın kaldırılacağı Firefox sürümün ve tarihini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Flash, Mozilla'nın Aralık 2020'de yayınlamayı planladığı Firefox 84’ün kararlı sürümünde kaldırılacak. Geliştiriciler tarayıcılarında ise destek daha erken son bulacak. Flash, Firefox Nightly’den Ekim 2020 tarihinde kaldırılacak.

Mozilla’nın Flash ile ilgili şu anki takvimi ise şöyle;

  • Ekim 2019 (şu anki aşama): Sürekli Aktif (Always Active) seçeneği kaldırıldı. Bir site Flash gerektiriyorsa Firefox izin istendiğini gösterecek.
  • Ekim 2020: Firefox Nightly 84’ten Flash desteği kaldırılacak
  • Aralık 2020: Flash desteği, Firefox 84 Kararlı sürümünden kaldırılacak. Bu noktadan sonra herhangi bir Firefox sürümü Flash’ı desteklemeyecek.

Mozilla, Firefox 84 ile birlikte Flash desteğini tamamen kaldırmayı düşünüyor olsa da her zaman planlarda değişikler olabiliyor. Fakat Adobe'un 2021 yılından itibaren Flash'a güvenlik güncellemeleri vermeyi bırakacağını  düşünecek olursak değişiklik pek de olası gözükmüyor. Ayrıca Google, Ocak 2021’de yayınlayacağı Chrome 88 ile birlikte Flash desteğini sonlandıracak. Bu, Chromium tabanlı diğer tarayıcıları da etkileyecek.PAYLAŞ