Microsoft yeni geliştirdiği bir proje ile müşteri verilerini elinde tutacak - Haberler - indir.com

Microsoft yeni geliştirdiği bir proje ile müşteri verilerini elinde tutacak

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 49 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-01-07 18:05:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Donanım

Kullanıcılarının kendilerinden alınan veriler üzerinde daha büyük söz sahibi olmak isteyen Microsoft, yeni bir proje geliştiriyor. 

Facebook gibi sosyal medya devleri veri gizliliği problemi ile ilgilenirken, Microsoft "Bali" adını verdiği yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Microsoft'un üzerinde çalıştığı bu proje sayesinde kullanıcılar, kendilerinden alınan veriler konusunda daha fazla kontrole sahip olma hakkına sahip olacaklar. Microsoft Research tarafından geliştirilen ve yürütülen bu proje, şu an özel bir deneme sürecinden geçiyor. Bali Projesinin internet sayfası şimdilik erişime açık değil. Ancak ZDNet bir kod ile giriş sağlanabildiğini ve kodu alamayan kullanıcıların diledikleri zaman kodu alabileceklerinin altını çizdi. 

2018'in En Değerli Şirketi Microsoft Oldu2018'in En Değerli Şirketi Microsoft Oldu

Microsoft Office'i ücretsiz bir şekilde kullanmanın 6 yolu

Proje hakkında yazanlar şu şekilde; 

Şirketin sitesine giriş yaptığınız zaman, Hakkında kısmında proje ile alakalı olarak şu sözler yazıyor; “Yeni kişisel veri bankası, hakkında veri toplanan kullanıcılara kontrolü verecek. Banka, kullanıcıların kendilerinin oluşturduğu verilerin hepsini depolamalarına imkân sağlayacak. Proje aynı zamanda verilerini görme, kontrol etme, paylaşma ve gösterme gibi işlemleri yürütmelerine yardımcı olacak.”

Proje şu an başlangıç aşamasında 

Aynı zamanda Bali Projesi 3. şahıslar tarafından erişilebilen fakat üretici veya kullanıcı tarafından erişilemeyen bilgilere denilen ters gizlilik kavramı mantığına dayanıyor. Aynı şekilde bu duruma sağlık hizmeti sağlayıcılarını ya da polis ve iş verenleri örnek olarak düşünebilirsiniz. Projenin internet sitesinin ifadelerine göre geliştiriciler kullanıcıların kişisel bilgilerini çeşitli web sitelerinden toplamalarına aynı zamanda topladıkları bu verileri görüntülemelerini sağlamaya yardımcı olmaya odaklandıkları için şimdilik proje başlangıç aşamasından öteye gidemedi. 

 


En değerli şirket Apple değil, Microsoft olduEn değerli şirket Apple değil, Microsoft oldu
Microsoft Yeni 4K Kamera GeliştiriyorMicrosoft Yeni 4K Kamera Geliştiriyor
Microsoft fısıltıyı işitebilen dijital asistan mı geliştiriyor?Microsoft fısıltıyı işitebilen dijital asistan mı geliştiriyor?

PAYLAŞ