Microsoft, ilk çeyreğini rekor gelir ile kapattı! - Haberler - indir.com

Microsoft, ilk çeyreğini rekor gelir ile kapattı!

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 15 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-10-25 16:20:00
Editör : Ahmet Haşim Erdoğan
Kategori : Donanım

Microsoft şirketi, finansal yılın ilk çeyreğini 29.1 milyar dolarlık bir gelir ile kapattı. Şirketin itici gücü olan bulut sektörü oldu. Bulut sunucularının kullanımının son dönemlerde oldukça artmasıyla şirket, gelirlerini katladı. Bulut sürücülerinin artmasıyla birlikte yaklaşık olarak yüzde 19'luk bir artışla gelirlerinin 30 milyar dolar seviyesine çıkartmayı başardı. 

Microsoft, ilk çeyreğini rekor gelir ile kapattı!

Akıllı bulut sistemleri'nin bütün gelirin yüzde 25'lik bir kısmı kapsadığının altını çizerken, toplam gelirlerinin 8.6 milyar dolarlık kısmının bulut departmanından geldiğini belirtti. Aynı zamanda Verimlilik ve İş Süreçleri birimleri de gelirlerini arttırmayı başaran kısımlar arasında yer aldı. Toplamda 9.8 milyar dolar gelire ulaşan birim, özellikle Office programlarındaki artış ile birlikte yüzde 16'lık artış yakaladı. Yine aynı dönem içerisinde  Office kullanıcılarının sayısı 32.5 milyona çıktı. Bildiğiniz üzere hem özel hem de devlet sektöründe Office programları büyük bir çoğunlukla kullanılan programlar arasında yer alıyor.

Microsoft'un Etkinlikte Duyurduğu 5 Önemli MaddeMicrosoft'un Etkinlikte Duyurduğu 5 Önemli Madde

Microsoft yakın zaman önce aldığı profesyonel iş platformu LinkedIn ise başka bir gelir kapısını oluşturdu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine bakıldığında bu şirket gelirleri yaklaşık olarak yüzde 33 artış gösterdi. Microsoft, sosyal medya platformunu ise 26.5 milyar dolar gibi rekor bir fiyata satın almıştı. 

Microsoft firmasının profesyonel kişisel bilgisayar bölümündeyse, başka bir devasa gelir havuzu oluştu. İlk çeyrekte Windows ve Surface'ten yaklaşık olarak 10.7 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca Windows OEM gelirleri ise yüzde 3'lük bir artış gösterirken, OEM Pro tarafı yüzde 8 oranında bir artışa sahip oldu. Microsoft şirketinin önem verdiği başka bir departman ise oyun departmanı, yüzde 44 oranında devasa bir büyüme yaşadı. Bu ana sektördeki büyüme oranı ise yüzde 36 olarak büyüyen Xbox ve Xbox servisleri oldu. 

Yakın zaman önce yeni ürünleri ile kullanıcılara tanıtılan Surface yüzde 14'lük artış gösterdi. 399 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan bu ürünler piyasaya sürülen, Surface Go gelrlerin yükselmesindeki en önemli faktörler arasında zirvedeydi. Microsoft ilk çeyrekte yeni ürünlerini piyasa sürmüştü. Şirket bu büyümeleri sürekli olarak sürdürecek gibi duruyor.


Microsoft 20 yıllık sistemini değiştiriyorMicrosoft 20 yıllık sistemini değiştiriyor
Microsoft Surface Studio 2 ile birlikte “en hızlı Surface” bilgisayarı sunuyorMicrosoft Surface Studio 2 ile birlikte “en hızlı Surface” bilgisayarı sunuyor
Microsoft Surface Laptop 2 tanıtıldı!Microsoft Surface Laptop 2 tanıtıldı!

PAYLAŞ