Mevcut altyapı ile internet hızında rekor kırıldı: 178 Tbps - Haberler - indir.com

Mevcut altyapı ile internet hızında rekor kırıldı: 178 Tbps

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 37 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-24 19:30:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Bir araştırma ekibi, saniyede 178 terabitlik internet hızına ulaşarak rekor kırdı. Bu, bütün Netflix kütüphanesini 1 saniyeden daha az bir sürede indirmemize imkan sağlar.

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) araştırmacıları internet hızında yeni bir rekora imza attılar. 178 Tbps hızına ulaşan araştırmacılar verileri, tipik olarak optik fiberlerde kullanılandan çok daha geniş bir dalga boyunda göndererek elde ettiler. Geleneksel altyapılar 9 Terahertz'e (THz) kadar kullanırken, araştırma ekibi 16.8 THz kullandı. 

Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon doları geçti!Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon doları geçti!

Mevcut altyapı kullanıldı

Araştırma takımına liderlik eden UCL'den Lidia Galdino şu açıklamada bulundu:

Mevcut son teknoloji bulut veri merkezi ara bağlantıları saniyede 35 terabite kadar taşıma kapasitesine sahipken, mevcut altyapıyı daha verimli bir şekilde kullanan ve optik fiberden daha iyi faydalanan yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Üzerinde çalıştığımız teknoloji saniyede 178 terabitlik dünya rekoru aktarım hızı sağlıyor.

Özellikle de virüs pandemisinde yüksek hızlı internet bağlantısı ihtiyacı çoğu kişi için bir kez daha ortaya çıkmasının dışında internet trafiği son 10 yıl içerisinde katlanarak artış gösterdi. Yeni teknolojilerin geliştirilmesi, bu eğilimi daha düşük maliyetlere elde etmenin yollarını sunuyor.

UCL araştırmalarının gerçekleştirdiği bu başarının günlük hayatta kullanılabilirliğini yüksek duruyor. Dünyanın birçok yerinde halihazırda mevcut olan fiber optik kabloların kullanıldığı bu teknolojinin, mevcut altyapıya oranla daha kolay bir biçimde entegre edilebileceği düşünülüyor.  

Ancak yine de bu teknolojinin yaygın olarak kullanılabilmesi, yakın gelecek için pek mümkün görünmüyor.PAYLAŞ