Mahkemenin kararı: Fortnite için üzücü haber - Haberler - indir.com

Mahkemenin kararı: Fortnite için üzücü haber

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 56 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-25 18:30:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

Fortnite'ın App Store'dan kaldırılması üzerine mahkemelik olan Apple ve Epic için ilk karar açıklandı. Fortnite'ın kaldırılması konusunda Apple haklı bulunurken, Unreal Engine için de koruma kararı çıktı.

Fortnite'ın App Store'dan atılması ile birlikte Apple ve Epic Games arasında başlayan davada ilk karar açıklandı. Dün görülen duruşmada Fortnite konusunda Apple haklı bulunurken, Unreal Engine için de olumlu karar çıktı. 

Fortnite'tan Apple'a protesto turnuvasıFortnite'tan Apple'a protesto turnuvası

"Epic Games alelen App Store kurallarını ihlal ederek kendi sonunu hazırladı"

Mahkemeyi yürüten hakim Yvonne Gonzalez Rogers, Epic Games'in Apple ile olan stratejik anlaşmasını bilerek ihlal etmeyi seçtiğini ve bunun Fortnite'ın kaldırılmasına neden olduğunu açıkladı.

Unreal Engine için ihtiyati tedbir kararı

Fakat bu durumun Apple'ın Unreal Engine'e erişim kesmesine neden olamayacağını belirten yargıç, Unreal Engine'ın Apple ile birlikte ayrı bir lisans anlaşması bulunduğunu ve bu anlaşmanın ihlal edilmediğini açıkladı. Bunun üzerine, Apple'ın Unreal Engine geliştirme araçlarına erişimi engellemesini yasaklayacak geçici bir kısıtlama kararı verildi. Bu kararın 28 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecek olan ikinci duruşmaya kadar geçerli olduğu belirtildi.

Neler olmuştu?

Epic Games, 13 Ağustos tarihinde Apple'ın uygulama içi satın almak yöntemine ek olarak, kendi ödeme yöntemini de Fortnite sistemine dahil edince adeta kıyamet koptu. Çünkü Epic Games tarafından yapılan bu hamle, Apple'ın App Store politikalarına bir baş kaldırış niteliğindeydi. Peki iki şirketi karşı karşıya getiren App Store politikası neydi?

App Store politikalarına göre; uygulama içi satın alma işlemlerinde sadece Apple'ın geliştirmiş olduğu ödeme yöntemini kullanmak zorunda. Bu ödeme yöntemi de her satın alma işleminde toplam tutarın %30'unu komisyon olarak Apple'a aktarıyor. Epic Games de bu oranı yüksek bularak, Apple'ın ödeme sistemine kıyasla satın alımlarda yüzde 20 indirim sunan kendi ödeme sistemini Fortnite'a dahi letti. 

Bunun üzerine Apple'ın Macintosh reklamı ile Apple'a gönderme yapan Epic Games, jet hızı ile Apple'a dava açtı. Epic'in bu hamleleri Facebook, Microsoft, Spotify, Tinder ve Match Group gibi teknoloji devleri tarafından da destek gördü.

Epic Games CEO'su Tim Sweeney, bu süre zarfında Apple hakkında sert açıklamalarda bulunurken, Apple tarafı ise daha sessiz kalmayı tercih etti. Fakat dün Apple'ın yaptığı misilleme büyük bir yankı uyandırdı. Öyle ki eğer Fortnite iki hafta içinde Apple'ın istekleri doğrultusunda güncellenmezse, Epic Games'in Apple ekosistemi içindeki bütün geliştirici hesapları, 28 Ağustos'ta askıya alınacak.

Apple yaptığı bu hamle son derece önemli. Epic Games, şu an birçok oyun ve uygulamada kullanılan Unreal Engine motorunun da geliştiricisi konumunda. Eğer Apple, Epic'in lisanslarını iptal ederse PUBG gibi Unreal Engine motorunu kullanan birçok oyun, ilerleyen zamanlarda güncelleme alamayacak ve işletim sistemiyle çeşitli uyumluluk problemleri yaşayacak. Buna ek olarak Apple Silicon işlemcili yeni nesil Mac bilgisayarlarda kullanılamayacak.

Ancak bugün çıkan ihtiyati tedbir kararıyla birlikte, Apple'ın Unreal Engine ile ilgili herhangi bir kısıtlamaya gitmesinin önü kesilmiş oldu. PAYLAŞ