macOS Big Sur ile artık 4K video izlenebilecek - Haberler - indir.com

macOS Big Sur ile artık 4K video izlenebilecek

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 39 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-06 15:31:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Apple’ın Mac cihazlarında bildiğiniz üzere safari aracılığı ile 4K içerik görüntülenebiliyordu. 4K içerik görüntülemek isteyen kullanıcıların Google Chrome veya başka bir tarayıcı kullanması gerekiyordu. Ancak uzun süredir beklenen özellik nihayet geldi ve macOS Big Sur ile artık 4K video izlenebilecek. Apple, Google VP9 video codec bileşenini desteklemediği için Safari 4K çözünürlüğündeki içerikleri desteklemiyordu. Nihayet Apple, geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu macOS Big Sur’un dördüncü betasında Google VP9 codec bileşenini desteklemeye başladı.

macOS Big Sur için 4K desteği geldi

macOS Big Sur güncellemesi alacak modellerin listesi yayımlandımacOS Big Sur güncellemesi alacak modellerin listesi yayımlandı

Artık kullanıcılar macOS Big Sur güncellemesi yüklü Mac cihazlarında başka bir tarayıcı kullanmak zorunda kalmadan artık Safari üzerinden 4K çözünürlüğünde video izleyebilecekler. Diğer yandan MacOS’un haricinde Apple’ın 2020 yılında yayınlayacağı diğer yazılım güncellemeleri de codec bileşenini destekleyecek. Apple TV ve Mac cihazların çoğu 4K çözünürlüğe sahip videoları izleyebilecek ekrana sahip durumdalar. Ancak bir iPhone veya iPad cihazının 4K çözünürlüğü desteklemediğini belirtelim. Ancak önümüzdeki yıllarda çıkacak olan modeller için oldukça iyi bir adım atıldı diyebiliriz.

MacOS için getirilen 4K desteğinin şuan için Beta sürümde olduğunu belirtelim. Kararlı sürümde desteğin olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak özellikle 4K içerik izlemeye alışkın olan ve internet bağlantısı iyi olan kullanıcıların mağdur olduğu 4K içerikten artık yeni güncelleme ile sorunun düzeleceğini belirtelim. İnternet bağlantınızın yeterli olduğu durumlarda 4K içerikleri izleyebileceksiniz.


macOS güncelleme yükleme süreleri kısalıyormacOS güncelleme yükleme süreleri kısalıyor
macOS virüsü bulaştığı bilgisayarda kişisel dosyaları siliyormacOS virüsü bulaştığı bilgisayarda kişisel dosyaları siliyor

PAYLAŞ