Linux için Microsoft Edge geçen yıldan beri geliştiriliyor - Haberler - indir.com

Linux için Microsoft Edge geçen yıldan beri geliştiriliyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 17 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-23 22:00:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Yazılım devi Microsoft’un Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One için tasarlamış olduğu internet tarayıcısı Microsoft Edge, Linux için yakın zamanda geliyor. Microsoft, Edge tarayıcısını Chromium motoruna geçirebileceğini duyurduğunda her popüler platform için getirme sözü vermişti. Microsoft tarafından Edge tarayıcısı üzerinde geliştirmeler uzun süredir devam ediyor. Chromium tabanlı bu internet tarayıcısının Chrome’a rakip olarak pazara sunulduğu biliniyor.

Microsoft Edge, Linux için geliyor

Microsoft Edge güvenlik konusunda rakiplerini geride bıraktıMicrosoft Edge güvenlik konusunda rakiplerini geride bıraktı

Microsoft Edge çıktığı dönemlerde Linux bu platformlardan birisi olarak gözükmüyordu. Geçen yıl ise Microsoft’un Linux sürümünün üzerinde çalışıldığı anlaşılmıştı. Ekim ayından itibaren ise Linux kullanıcıları tarayıcıyı Edge Insider web sitesinden yada yerel paket yöneticileri aracılığı ile indirebilecekler. Linux kullanıcıları, Windows ve MacOS’taki kullanıcılar ile aynı deneyim ile beraber  yerleşik gizlilik ve güvenlik özelliklerinden de yararlanabilecekler. Şirket özellikle Linux üzerindeki Edge deneyimini diğer platformlar ile aynı şekilde tutmaya çalışıyor.

Şirket, Edge web tarayıcısı için kullanıcılara yönelik dokunmatik ekranlara özel optimize etmeyi de planlıyor. Ayrıca planları arasında Edge için erişebilirlik özellikleri ve geliştirici araçları da bulunuyor. Edge platformu geliştirilmeye devam ederken son olarak RAM miktarını azaltmak için uyuyan sekme adlı bir özellikte sunulmuştu. Chrome’un aksine Microsoft Edge’in uyku sekmesi özelliği daha gelişmiş yapıda geliyor. Söz konusu bu uyuyan sekmeler ise şu şekilde aktif edilebiliyor.

  • Deneme sürümü olan Edge Canary’de adres çubuğuna “Edge://flags” yazın ve Enter’e basın.
  • Arama kısmından “Sleeping Tabs” şeklinde arama yapın.
  • Seçeneği “Enabled” olarak ayarlayın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
  • Sonrasında Edge Ayarları içerisinden “uyuyan sekmeler” şeklinde arama yaparsanız özellik sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca özelliği etkinleştirebilir ve süresini ayarlayabilirsiniz.

Bakalım Linux platformunda Edge tarayıcısı ne kadar başarılı olacak göreceğiz.


Edge'e PWA sayfalar için dikey sekmeli arayüzEdge'e PWA sayfalar için dikey sekmeli arayüz
Microsoft, yeni internet tarayıcısı Edge'i güncellediMicrosoft, yeni internet tarayıcısı Edge'i güncelledi

PAYLAŞ