İstanbulkart'ta kredi kartı dönemini başlatan uygulama

İstanbul'da toplu taşımadan yararlanmak isteyen yolcuların kullandığı İstanbulkart'a kredi kartından para yükleme özelliği gelecek.
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 39 sn   Eklenme Zamanı : 2018-02-13 19:00:00
Editör : Duygu Darılmaz
Kategori : Teknoloji

İstanbulkart ile İstanbul'da para kullanmadan kart okutarak toplu taşıma kullanılabiliyordu. Kullanıcılar dakikalarca bu işlemi yapmak için kuyruk bekleyince, durum çileye dönüşüyordu. Para yükletilerek kullanılabilen İstanbulkartlara bundan böyle kredi kartından bakiye yüklenebilecek. Ülkemizin birçok ilinde aslında bu özellik kullanılıyordu. Kullanıcıların talepleriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu eksikliği gidermek üzere harekete geçti. Toplu taşıma öncesinde sıra bekleyen İstanbullular için BELBİM tarafından geliştirilen uygulama şuanda Beta sürümü ile karşımıza çıkıyor. Telefonunuzda NFC özelliği varsa İstanbulkart'ınızı telefonunuzun arkasına okutarak anlık bakiye görüntüleyebilir ve telefonunuza yükleme yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için kişisel bir hesap açıp, İstanbulkart'ınızı tanıtmanız gerekiyor. Bu adımın ardından uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartı tanıttığınız zaman şu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Talimat Yükleme

NFC destekli cihazlar ile istanbulkart'ınızı telefonunuzun arkasına okutarak talimat yüklemeyi gerçekleştilmeniz mümkün. NFC özellikli olmayan telefonlarda ise uygula üzerinden dolum talimatı oluşturabilir ve en yakın otomatik dolum makinesi (biletmatik) veya akıllı duraklarda yer alan yükleme noktalarına kartınızı okutarak dolum işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Talimat Oluşturma

Banka kartınıza verdiğiniz talimat ile İstanbulkart'a bakiye yükleyebilirsiniz,

En yakın Yükleme ve Harcama Noktalarını Görüntüleme

Uygulama ile birlikte size en uygun yerdeki yükleme ve harcama noktalarını görebileceksiniz.

Anlık Bakiye Görüntüleme

NFC destekli telefonunuzla cihazın arkasında yer alan kısma okutarak anlık bakiye bilgisini öğrenebilirsiniz.


İlgili uygulamalar

Daha Fazla Göster