iPhone X daha mı çok kazandırıyor?

Kısa bir süre önce piyasaya sürülen Apple'ın son iPhone?u iPhone X'in, Apple'ın kar marjı en yüksek cihazı olması bekleniyor.
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 27 sn   Eklenme Zamanı : 2017-11-13 11:20:48
Editör : Duygu Darılmaz
Kategori : Teknoloji

Apple, iPhone serisinin son üyesi olan iPhone X'i geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürdü. Aple'ın 10. yıla özel olarak çıkardığı iPhone X, henüz çıkış yapmadan incelemeler sonucunda beğenileri üzerine toplamıştı. Cihazın çıkışının ardından da genel olarak düşünceler değişmedi. iPhone X'in ilk çıkacağı gün, satın almak isteyenler, mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturmuşlardı. Aynı zamanda Apple'ın çıkan son telefonu olduğu için, en iyi telefonu olarak da nitelendiriliyor. Teknoloji severlerin yoğun ilgisine maruz kalan iPhone X'e, Apple tarafından ciddi yatırım yapıldı. fakat bu yatırımın fazlasıyla geri döneceği düşünülüyor ve iPhone X'in, Apple'ın en yüksek kar marjına yüksek cihazı olacağı söyleniyor.

Apple'ın kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü iPhone X'in BoM (kullanılan bileşen maliyetleri) incelendiğinde, ortaya cihazın kar marjının oldukça yüksek olduğu çıkıyor. Cihazın maliyetine rakamlarla bakmak gerekirse, 5.7 inçlik çerçevesiz OLED ekran 65.50$, oldukça sağlam olduğu söylenen çelik çerçeve 36$  fiyat etiketine sahip ve edinilen bilgiye göre, bu malzemeler iPhone 8'dekilere göre daha pahalıya temin edilmiş. Bunların haricinde, Ar-Ge, dağıtım, yazılım vb maliyetleri de bulunuyor. Fakat bu maliyetler dahil edilmiyor. Kar marjının yüksek olduğu bilgisi, kullanılan bileşenler ve işçilik ücretinden yola çıkarak verilmiş bir bilgi. Kar marjının artacağı dönem olarak, satışların da dengeleneceği dördüncü çeyrek işaret ediliyor. Bu da yeni bir iPhone X modelinin gelmesini sağlayabilir.Daha Fazla Göster