iPad Air 4'ün Touch ID'si, bir mühendislik harikası - Haberler - indir.com

iPad Air 4'ün Touch ID'si, bir mühendislik harikası

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 1 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-05 13:08:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Akıllı Telefonlar

Bir podcast yayında konuşma yapan Apple, Kendi bünyesinde yer alan donanım mühendisliği başkan yardımcısı John Ternus, iPad Air 4'te gün tuşuna entegre bir şekilde çalışan Touch ID'nin adeta bir mühendislik harikası olduğunu dile getirdi. Geçtiğimi günler içerisinde iJustine ve Jenna Ezarik’in Same Brain adlı podcast yayınına katılan Apple'ın donanım mühendisliği başkan yardımcısı John Tuernus ve buna ek olarak ürün pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Bob Borchers, yeni iPad Air 4 ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundular.

Bilindiği üzere dev isim Apple, geçtiğimiz ayın ortasında yani 15 Eylül tarihinde yeni bir lansman etkinliği gerçekleştirmiş ve bu etkinlikte birçok ürün ile beraber yeni iPad Air 4'ü de tüketicilerin karşısına çıkardı. Tasarımı yeni iPad Pro'dan esinlenen iPad Air 4, kullanıcılara Apple A14 işlemci ile yüksek performans ve 10,9 inçlik ekranıyla da iyi bir görsel deneyim sunmayı vadediyordu.

iPad Air 4 tasarımı netleşmeye başladıiPad Air 4 tasarımı netleşmeye başladı

iPad Air 4'ün Touch ID'si bir tasarım harikası

iPad Air 4, oldukça ince çerçevelere sahip bir tasarımla ortaya çıktığı yeni iPad Air'da fiziksel bir ana ekran tuşu bulunuyordu. Bu da cihazın biyometrik güvenliği olan parmak izi okuyucunun farklı bir yerde konumlandırmasını zorunlu hale getiriyor.  Apple, burada bir tasarım değişikliği yaparak yeni iPad Air’da Touch ID’yi ana ekran tuşundan alarak yukarıdaki güç tuşuna entegre etti. Bir diğer deyişle iPad Air 4 sahipleri, cihazlarının ekranını açmak için güç tuşuna bastıklarında cihaz aynı anda parmak izlerini de tarayacak ve kullanıcılar, bir kilit ekranı ile karşılaşmadan direk olarak cihazı kullanmaya başlayabilecekler. 

Güç tuşunda bulunan parmak izi tarayıcının ana ekran tuşundaki parmak izi tarayıcıya kıyasla daha küçük bir alanı taradığını ifade eden John Ternus, bu nedenle güç tuşuna eklenen tarayıcının hassas, performanslı ve güvenli olması için daha iyi algoritmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti. Sizlerin de bildiği üzere bugüne kadar pek çok Android akıllı telefon üreticisi parmak izi tarayıcıyı güç tuşuna entegre etmişti. Hatta bir diğer teknoloji şirketi Sony, bu teknolojiyi çok uzun yıllar önce kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Ancak iPad Air 4’te parmak izi tarayıcıyı güç tuşuna eklemeyi zorlaştıran küçük ancak önemli bir detay bulunuyordu.

“SIM kart destekli iPad’lerde cihazın üst kısmı antendir” diyen John Ternus, bu nedenle parmak izi tarayıcıyı güç tuşuna entegre ederken aslında cihazın antenine de entegre ettiklerini, iki donanımın birbirinin çalışmasını engellememesi için yoğun bir çalışma gerektiğini ve bu nedenle iPad Air 4’ün bir mühendislik harikası olduğunu ifade etti. Apple ürünleri ile ilgili olarak daha önce pek çok isabetli sızıntı gerçekleştiren Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, ilerleyen dönemde çok daha fazla iPad modeline güç tuşuna entegre Touch ID özelliği getirmeyi planlıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sızıntının doğru olup olmadığını ancak 2021’de yeni iPad’ler piyasada yerini aldığında görmek mümkün olacak. PAYLAŞ