iOS 14 gizlilik özellikleri - Haberler - indir.com

iOS 14 gizlilik özellikleri

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 50 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-11-10 22:00:03
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Teknoloji

Apple, IDFA'yı kısıtlayan yeni gizlilik özelliklerinin uygulamasını geciktirmiş olsa da, iOS 14 hayatımıza pek çok yenilikle girdi. Bu yeniliklerden biri de gizlilik özellikleri. Apple’ın yeni gizlilik yönergeleri kapsamında IDFA'ya gelecek değişiklikler önümüzdeki sene geçerli olmaya başlayacak. Bu ek süre, reklamverenler ve pazarlamacılar için Apple değişimi başlattığında başarılı olmak adına öğrenmek, test etmek ve denemek için en iyi zaman.

Apple, kullanıcıların cihaz kimliklerini takip etme ve üçüncü taraflarla paylaşmak için yeni bir düzenleme getirerek kullanıcılardan bilgileri karşılığında onay alma sorumluluğunu geliştiricilerine yükledi. Geliştiriciler için değişiklikleri uygulamak basit gibi görünse de, bu değişiklerin aynı zamanda tüm mobil ekosistem üzerindeki etkilerinin karmaşık olacağını söylemek de kesinlikle yanlış olmaz.

Facebook iOS sürümü için karanlık mod geliyorFacebook iOS sürümü için karanlık mod geliyor

AdColony ve MMA, marka reklamverenlerinin Apple'ın gizlilik değişiklikleri hakkında bilmesi gereken her şeyi ve bundan sonra iOS uygulamalarında medya satın alımlarına nasıl yaklaşılacağını açıklamak için bir webinar düzenledi. Webinar sırasında tartışılan üç ana fikir şunlardı;

2021'de Apple'dan gelecek üç önemli gizlilik değişikliği

  • Yayıncıların, IDFA'ya erişim elde etmek yani kullanıcıların cihaz kimliklerini takip edebilmeleri için Apple'ın Uygulama Takip ve Şeffaflık yönergesi çerçevesinde kullanıcılardan belirgin içerik isteyen uygulamaya özgü bir modeli benimsemeleri gerekecek. Nihayetinde, katılım oranları ve ne olacağı şimdilik net olmasa da açık olan şu ki, tüketicileriyle daha iyi ilişkileri olan markalar ve uygulamalar, data paylaşımı ve IDFA’nın önemi konusunda katılım oranlarını güven ve iletişim yoluyla artırabilecekler.
  • iOS 14 değişikliğiyle, kullanıcılar bir uygulamayı indirdiklerinde, uygulamanın gizlilik ve veri kullanımı hakkında çok daha fazla bilgi edinebilecekler. Hangi kullanıcı verileri toplanıyor, bu uygulamadan kim sorumlu gibi benzer sorulara kolaylıkla cevap bulabilecekler.
  • Apple’ın SKAdNetwork ölçümleme çözümünün yeni bir sürümü çok yakında hayatımızda olacak. SKAdNetwork'ün hem bir kaynak uygulaması hem de yüklenmiş bir uygulama bileşeni var, bu nedenle eğer uygulamanız SKAdNetwork'ü desteklemiyorsa, herhangi bir SKAdNetwork uygulama indirme kampanyası envanteriniz için teklif veremez hale geliyor. Yeni kullanıcılar elde etmek isteyen reklamverenler ve pazarlamacılar bu değişiklikler konusunda rahatladıkça ve Apple kapasite ve imkanlarını genişlettikçe, SKAdNetwork talebinin de zamanla artması bekleniyor.

Bu değişikliklerin etkileri

Reklam gösterim sıklık sınırlamaları veya günlük gösterim sınırlaması, demografik hedefleme veya kitle hedeflemesi, katılım oranları değişsin ya da değişmesin, IDFA verilerinin kaybından en çok etkilenecek olan pazarlamacıların kullandığı temel metrikler. Mobil ölçümleme ise bir bütün olarak Apple’ın IDFA değişikliklerinden etkilenecek. Burada reklamcıların veya pazarlamacıların yanıtlaması gereken en büyük soru, bu değişikliklerle karşı karşıya kaldıklarında, verimli ve uygun reklam harcamalarını sürdürebilmek için başka hangi araçlara ihtiyaçları olacakları. Yeni çözümler bulan reklamverenler bu yeni mobil dünyada kazananlar olacak.

Apple aslında hem tüketici değerlerine hem de kendi iş önceliklerine önem verdiğini yeni güncellemesiyle gözler önüne serdi. Gizlilik, Apple’ın vazgeçemediği bir ürünü diyebiliriz. Apple, gizliliğe ne kadar önem verirse, daha fazla tüketici Apple işletim sistemlerini içeren Apple cihazlarını satın almaya devam edecek. Bu güncelleme ile tüketiciler, şeffaf bir şekilde verilerinin takip edilip edilmeyeceğine kendileri karar verecek.


iOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemeleri yayımlandıiOS 14.2 ve iPadOS 14.2 güncellemeleri yayımlandı
Windows 10, iOS 14 ve Android'deki bazı yazılımlar hacklendiWindows 10, iOS 14 ve Android'deki bazı yazılımlar hacklendi

PAYLAŞ