İnternet tarayıcıları nasıl çalışır? - Haberler - indir.com

İnternet tarayıcıları nasıl çalışır?

Tahmini Okuma Süresi : 4 ' 27 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-06-19 09:01:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Kullanıcıların internete açılmasının başlıca yolu internet tarayıcıları oluyor. Peki internet tarayıcıları nasıl bir çalışma sistemine sahiptir? Sizlere internet tarayıcısının çalışma stilini ve altyapıda geçen olayları detaylıca bu içeriğimizde anlatacağız. İnternet tarayıcılarının nasıl bir çalışma prensibi vardır ve ne gibi sistemlere sahiptir gelin bakalım. Her gün milyonlarca kullanıcı tarafından hem mobil hem de bilgisayarlar üzerinde web tarayıcıları kullanılıyor. Başlıca kullanılan bu internet tarayıcılarında adres çubuğuna bir internet adresi yazarak birkaç saniye içerisinde o siteye giriş yapıyoruz. Oldukça kolay bir çalışma sistemine sahip olduğu gözüken bu internet tarayıcıları aslında altyapıda oldukça karmaşık bir çalışma prensibine sahipler.

Piyasada Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Safari ve Opera gibi dünyada en çok kullanılan tarayıcılar bulunuyor. İnternet trafiğinin %95 gibi bir kısmın yoğunluğunu taşıyan internet tarayıcıları birbirleri arasında farklı kullanıcı arayüzleri sunsa da temel olarak tüm internet tarayıcıları aynı prensibe sahiptirler. Gelin şimdi internet tarayıcıları nasıl çalışır? Gelin bakalım.

Facebook'taki fotoğrafları Google Fotoğraflar uygulamasına aktaracak araç yayımlandıFacebook'taki fotoğrafları Google Fotoğraflar uygulamasına aktaracak araç yayımlandı

İnternet tarayıcıları nasıl çalışıyor?

Bir internet tarayıcısı, adres çubuğuna yazılan URL adresini bağlantı bilgisi olarak kabul eder. URL kaynağı çağırır ve kaynaktaki içerikleri işler iken kullanıcı için görüntüler. İnternet tarayıcıları için kaynak ve kullanıcı arasında görev gören bir köprü de diyebiliriz. İnternet tarayıcıları bu kapsamda dört temel çalışma prensibine sahiptirler. URL kaynağı kabul etmek, çağırmak, kaynağı işlemek ve yönlendirmek, kaynağı kullanıcı için görüntülemek, kaynaktan alınan içeriği depolamak olarak sıralayabiliriz. Dört farklı kategorinin her biri farklı alt sistem ile beraber çalışır.

Kaynağı çağırmak

İnternet tarayıcınızda adres çubuğunuza yazmış olduğunuz link URL bilgisinin ait olduğu kaynaktaki içerik geniş bir ağ katmanının içinde bulunur. Kullanıcı, URL bilgisini yazdığı ve arama tuşuna bastığı zaman ise internet tarayıcısı ağ katmanı içinden http / FTP protokollerini kullanarak kaynağı çağırır. Oluşturma altyapısı olan bir alt sistem aracılığıyla kaynaktaki içeriğe ait veriler bayt boyutunda internet tarayıcısına gelmeye başlar. İnternet tarayıcısı bu noktada kaynak internet sitesindeki verileri daha sonra kullanıcıya daha hızlı sunabilmesi adına önbelleğine alır.

Kaynağı işlemek

URL bilgisi ile ağ katmanından kaynaktaki verileri çağıran internet tarayıcıları, kullanıcı için aldığı verileri işlemeye başlayacaktır. Kaynağı işlerken ise kullanılan üç farklı altyapı sistemi bulunuyor. Bunlar ise işleme motoru, Javascript motoru ve arkayüz sistemidir.

İşleme motoru ağ katmanından alınan kaynaktaki verileri işler ve görünür hale getirir. İşleme motoru temel olarak HTML, XML ve görsel dosyaları işler. Her internet tarayıcısı ise farklı bir işleme motoru kullanabilmektedir.

Kaynağı görüntüleme

Kaynağı görüntüleme kategorisi, kullanıcının kaynak ile karşılaştığı noktadır. URL bilgisi ile ağ katmanından çağırılan veriler işleme motorları aracılığı ile işlenir ve sıra kullanıcının kaynağı görüntülemesine gelir. İnternet tarayıcıları bu noktada ise arayüzleri ve tarayıcı motorlarını kullanırlar. İnternet tarayıcıları tarafından kullanıcılara sunulan arayüzler, kullanıcıların kaynak verilerini kontrol etmesini sağlar. Adres çubuğu, ileri ve geri butonları, kaydetme, açma ve kapama butonları ile kaynak verilerinin görüntülendiği ana ekran internet tarayıcılarının kullanıcı arayüzleridir.

İçeriği depolamak

Her internet tarayıcısı kaynaktaki içeriklerin görüntülemesi sırasında kaynağa ait bazı verileri depolamak için sınırlı oranda bir veri depolama kapasitesine sahiptirler. Burada kaydedilmiş olan verileri ve ağ katmanı ile bağlantının kopması noktasına karşı internet tarayıcısının arayüzüne alınan veriler ile kullanıcının kaynağa bir sonraki seferde daha kolay erişmesi için ön belleğe alınan verilerdir.

İnternet tarayıcısının depolamadığı verilere baktığımız zaman yerel dosyalar, çerezler, WebSQL verileri, IndexedDB dosyaları, oturum verileri, AppCache verileri gibi veriler bulunur. Depolanan veriler arayüzde bulunur ve ağ katmanı ile iletişimi kesilme durumunda bile kullanıcı tarafından görüntülenmeye devam eder.


Yerel ödeme platformu Payguru, Helios Investment Partners destekli TPAY MOBILE tarafından satın alınıyorYerel ödeme platformu Payguru, Helios Investment Partners destekli TPAY MOBILE tarafından satın alınıyor
Chrome tarayıcısının RAM sorunu çözülüyorChrome tarayıcısının RAM sorunu çözülüyor

PAYLAŞ