İnternet kullanıcı sayısı 4 milyarı geçti

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği?nin (ITU) yayınlamış olduğu rapora göre dünyada internet kullanıcı sayısı 2017 yılı sonuna kadar 4.3 milyar kişiye ulaşacak.
Tahmini Okuma Süresi : 2 dk 14 sn   Eklenme Zamanı : 2017-08-10 11:00:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

Avrupa Birliği'ne bağlı olarak çalışan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre ADSL, fiber, mobil ve kablolu internet kullanıcı sayısı 2017 yılının Aralık ayında 4.3 milyar kişiye ulaşacağını açıkladı. Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Houlin Zhao'nun yaptığı açıklamaya göre internete küresel erişimle sağlanan ilerlemelerin kullanıcılara işsizlik olduğunu vurgularken aynı zamanda 'Paraya ulaşımın kapısını açıyor.' dedi. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin açıkladığı rapora göre dünya nüfusunun %48'i internet kullanıcısı olduğunu söylerken bu kullanıcılardan %71'i 15 ile 24 arası yaş grubu gençlerin oluşturduğunun altını çizdi. Dünya nüfusunun 4/1>ni oluşturan Çin ve Hindistan ülkeleri, dünya genelinde 830 milyon internet kullanıcısının %39'unu oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerdeki gençlerin %94'ü internet kullanırken gelişmekte olan ülkedeki gençler ise %67'si oluşturmakta. Az gelişmiş olan ülkelerde ise %30 oranında genç internet kullanıcısı olduğunu öğreniyoruz.

 Araştırmayı yapan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği internet erişimi fiyatlarındaki iniş ve çıkışları da araştırdı. 2012 ile 2017 yılları arasında ez gelişmiş ülkelerde internet abonelik fiyatları git gide yükseliş göstermiş olmasına rağmen mobil internet kullanıcısı sayısı %23 oranında olduğu tespit edildi. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği az gelişmiş devletlere oranla gelişmekte olan ülkelerdeki internet aboneliklerinin daha ucuz olduğunu gözlemlemiş. Cinsiyet ayırımının en aza indirgenmeye çalışıldığı şu günlerde Uluslararası Telekomünikasyon Birliği bu alanda da araştırma yaparak internet kullanıcısı olan kadın ve erkek kullanıcı arasındaki ayırımın azaldığı gözlemlenmiş. Yapılan araştırmaya göre internet kullanan erkek sayısı, internet kullanan kadın sayısına oranla biraz daha fazla olduğu sonucuna ulaşırken dünya genelindeki ülkelerin  internet kullanan erkek sayısı 3/2 oranında çıktı. Rakamsal değerlere vuran araştırma internet kullanan kadın oranını %50,9 olarak gösterirken, internet kullanan erkek oranını %44,9 olarak açıkladı. Avrupa Birliği'nin 2030 yılı sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında olan hızlı internet küresel erişimi artırmak için 9 ile 20 Ekim 2017 tarihlerinde yapılacak olan 'Dünya Telekomünikasyon Geliştirme Konferansı 2017'  Konferansında çalışmalar yapacağını ve yapılan çalışmaları değerlendireceğini açıkladı. 

 

 

 Daha Fazla Göster