Intel'in yeni Thunderbolt 4 protokolü - Haberler - indir.com

Intel'in yeni Thunderbolt 4 protokolü

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 6 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-09 16:02:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Bu yılın ilk aylarında Intel'in CES 2020 sunumunda ilk defa söz edilen Thunderbolt 4 hakkında pek fazla bilgi verilmemişti. Bugün yeni nesil port hakkında bilinmesi gereken her çek açığa çıktı. Teknolojilerdeki gelişmeleri genellikle RAM, işlemci gibi farklı teknolojiler üzerinden değerlendirilmeye eğilimli olunsa da genel olarak bakıldığında, kullanılan cihazlar her alanda ilerleme kat ediyor. 

Bunun bir sonucu olarak bağlantılar ve portlar da gittikçe gelişim sağlıyor. Bu portlardan biri de uzun zamandır gündem de adından söz ettiren Thunderbolt 4 olacak. CES 2020'de gördüğümüz port hakkında çeşitli detaylar ilk defa ortaya çıktı. 

Veri aktarım hızını arttıracak Thunderbolt 4 geliyorVeri aktarım hızını arttıracak Thunderbolt 4 geliyor

Thunderbolt 4 nedir?

Thunderbolt 4, geçtiğimiz altı ayda iddia edildiği üzere Thunderbolt 3'ün hafif geliştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bu versiyonda hız anlamında herhangi bir artış görmek mümkün olmayacak. Thunderbolt 4'ün şu andaki USB standardı olan USB 3.2 Gen 2'den dört kat daha hızlı olduğunu da unutmamak gerekiyor. USB 3.2 Gen 2 şu anda 10 Gbps maksimum hıza sahip. Bu da Thunderbolt 4’ün hızının saniyede 40 GB’ı bulabileceği anlamına geliyor. Bir önceki nesil ile aynı mimariyi kullanan bağlantı bu anlamda bir yenilik sunmuyor.

Bu yeni versiyonda Intel, yeni portla video data gereksinimlerini iki katına çıkardı. Artık bu port iki 4K ekranı veya tek bir 8K ekranı destekleyebiliyor. Port ayrıca USB 2.0, USB 3.2, USB 4, DisplayPort ve PCIe desteğine sahip. Cihazın minimum veri aktarım oranı PCIe’de 32 Gbps oluyor. 

Intel, Thunderbolt 4’ü yaygınlaştırmayı amaçlıyor

Intel ise Thunderbolt 4 girişinin daha da fazla cihazda kullanılmasını ve daha yaygın hale gelmesini amaçlıyor. Yeni giriş için bazı sertifikalar sunan Intel, portların kullanılabileceği pek çok nokta sunuyor. Thunderbolt 4, dört adete kadar Thunderbolt 4 cihazla bağlantı kurabilmeyi sağlıyor. Yani 40 Gbps’lık bağlantıyı kanallara ayırmak mümkün olabilecek. Bu teknolojinin kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar ise bu yılın ilerleyen dönemlerinde gelecek. Geliştirici ve sertifikasyon kitleri ise gönderilmeye başlandı. Intel'in yeni versiyonu hakkında elde edilen bilgiler şu an için bu kadar olup gelecek günlerde konu hakkında daha detaylı bilgilerin elde edilmesi bekleniyor. PAYLAŞ