Intel 7 nm işlemci için erteleme kararı aldı - Haberler - indir.com

Intel 7 nm işlemci için erteleme kararı aldı

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 57 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-24 13:31:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden olan Intel, 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilmesi hedeflenen işlemci donanımları için yeni bir açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklamaya göre 1968 yılında kurulan şirketin yaşadığı zorluklar özetleniyor diyebiliriz. Yatırımcılar ile bir toplantı gerçekleştiren Intel yönetimi, yürütülen projelerden ve elde edilen gelirlerden memnun gözükmüyor. Öyle ki şirketin bu yıl içerisinde elde ettiği toplam gelir, beklentilerin oldukça altında kalmış durumda.

Diğer yandan projelerin yürütülme hızından da memnun olmayan Intel, kendisinin 1 yıl geriden geldiğini ifade ediyor. ABD menşeli şirket, bu yıl piyasaya sürülen ürünlerin aslında geçtiğimiz yıl piyasaya sürüleceğini fakat, bu planların bazı engellerden ötürü hayata geçmesinin geciktiğin söylüyor.

İnternet üzerinden para kazanabileceğiniz 6 mobil uygulamaİnternet üzerinden para kazanabileceğiniz 6 mobil uygulama

Intel 7 nm işlemci için erteleme açıklaması geldi

Dev şirketlerden olan Apple’ın kendi işlemcisine odaklanması ve AMD ile NVIDIA şirketlerinin de 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemciler pazardaki yerini çoktan almış olmasından ötürü, işlemci üreticisi Intel’ın bütün planları bozulmuş oldu. Intel, bir süre daha 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemciler üzerine yoğunlaşacak. 10 nm işlemcilerin üretimini hızlandıracağını belirten Intel, Tiger Lake ve Ice Lake işlemcilerine yönelik bir öncelik gösterecek. 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen Ice Lake işlemcileri, sunucular için hazırlanacak ve bu yılın sonunda tanıtılacak.

10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen yeni Tiger Lake işlemcileri ise yakın bir zamanda tanıtılacak. Intel, 2021 yılının ikinci yarısında 10 nanometre mimarisine ev sahipliği yapan Alder Lake adlı işlemcileri sunacağını belirtiyor. Bu işlemcilerin masaüstü bilgisayarlar için tasarlanacağını belirtiyor. Ek olarak 10 nanometre mimarisi ile donatılan ve sunucular için tasarlanan Sapphire Rapids adlı bir işlemci de 2021 yılında pazarda olacak. Hedeflerinin oldukça gerisinde olan Intel, 7 nm işlemci projesini ise 2022 yılına ertelemiş durumda.


Yeni bir Windows 10 internet bağlantı hatası ortaya çıktıYeni bir Windows 10 internet bağlantı hatası ortaya çıktı
İnternet olmadan oynayabileceğiniz mobil oyunlarİnternet olmadan oynayabileceğiniz mobil oyunlar

PAYLAŞ