İçişleri Bakan açıkladıı: E-imza, 2021’de kimliklere yüklenecek - Haberler - indir.com

İçişleri Bakan açıkladıı: E-imza, 2021’de kimliklere yüklenecek

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 55 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-05 08:00:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, E-imza’nın altyapısının ve hazırlıklarının tamamlanmakta olduğunu ve 2021 yılında kimliklere yükleneceğini duyurdu.

Tüm dünya, bilgilerin sanal ortama aktarıldığı büyük bir dijitalleşme döneminden geçiyor ve geçmeye de devam ediyor. Bu noktada Türkiye'deki dijital dönüşüm çalışmalarından biri olan e-imza altyapısının gelecek yıldan itibaren tamamlanacağı duyuruldu. 

Eski Apple çalışanlarının kurduğu Nuvia yatırım almaya devam ediyorEski Apple çalışanlarının kurduğu Nuvia yatırım almaya devam ediyor

Bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada şu sözleri sarf etti. 

TÜBİTAK ile çalışmalarımızı tamamlıyoruz, yakında e-imza’nın altyapısı ve hazırlıkları tamamlanmış olacak. 2021 yılında o da kimliklere yüklenmiş olacak.

2-4 Ekim tarihleri arasında Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Vilayetler Evi’nde düzenlenecek olan “İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri Eğitim Semineri"nin açılış konuşmasını yapan Soylu, bakanlık bünyesindeki kurum ve kuruluşlardan hizmet almakta olan bütün vatandaşların memnuniyetini öğrenmek için genel araştırma ve anketler yaptıklarını ifade etti. Özellikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde bir konsept değişikliğine gittiklerini belirten Soylu, kimlik kartlarının içinde ehliyetlerin kullanılmasının vatandaşlar tarafından olumlu karşılandığını belirterek, 2021 yılında gelecek olan yenilikler ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

Vatandaşımızın oradaki memnuniyetinin ne kadar arttığını görüyoruz. Bir taraftan kimlik kartımızın içine ehliyetimizi yüklüyoruz. Daha da var. TÜBİTAK ile çalışmalarımızı tamamlıyoruz. E-imza'nın da yakında altyapısı ve hazırlıkları tamamlanmış olacak. 2021 yılının belirli bir zaman diliminde o da kimliklere yüklenmiş olacak. Bir taraftan 112'ler var, acil çağrı merkezlerinin entegrasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. 2021'in ortalarında tüm Türkiye'de 112 olacak. Tek bir numaradan acil çağrı merkezlerine ulaşılabilecek. Hem bir kolaylığı hem bir modernliği sağlıyoruz. Bütün bunların hepsi, bizim açımızdan fevkalade önemli bir sorumluluğu da üstlenmemizi teşkil ediyor.

Hedefimiz verimliliği artırmak

İçişleri Bakanlığı içinde yer alan tüm kurumların senkronizasyonunu ve uyumunu oluşturarak bir bütünlük sağlamak istediklerini söyleyen Soylu, şu ifadelerini kullandı:

Bu bütünlüğü sağlamamız lazım. Bu temalar, bu prensipler, bu stratejiler sadece kağıt üzerinde veya konuşmalarda geçen soyut ifadeler değildir. Her biri kendi adına sahada takip ettiğimiz uygulama adımları olan, rakamlara yansıyan ve sonuçlar üreten işlerdir. İşte bütün bu stratejik değişim içinde İl Özel İdarelerimizin de aynı etkinlik ve verimlilikte yer almasını sağlamak üzere bu eğitimleri ve temasları sağlamak istedik. Bunu daha da ileriye birlikte taşıyacağız. Önümüzdeki süreçte İl Özel İdareleri ve İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatı arasındaki iletişim ve denetim çok daha yoğun olacaktır. İl Özel İdareleri açısından önümüzdeki sürecin temel hedefi, verimliliği artırmaktır.

PAYLAŞ