HUAWEI’nin yapay zekası ile görme engelliler artık duyguları “görebilecek

HUAWEI’nin yapay zekası ile görme engelliler artık duyguları “görebilecek"

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 44 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-12-17 17:15:00
Editör : Ahmet Haşim Erdoğan
Kategori : Donanım

Huawei, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları görmelerini veya hissetmelerini sağlayabilen bir uygulama geliştirdi. Yani HUAWEI’nin yapay zekası ile görme engelliler artık duyguları “görebilecek"

HUAWEI’nin yapay zekası ile görme engelliler artık duyguları “görebilecek"

"Facing Emotions", yapay zeka teknolojisinin sınırlarının zorlanması ile elde edilmiştir. Yüz ifadeleri ve duygular analiz edildikten hemen sonra bunları sese dönüştürmek için yapay zeka desteği ile birlikte yeni bir programa dili yaratıldı. Arka kameraları kullanan uygulama, görme engelle insanın konuştuğu kişinin yüzünü tarıyor ve göz, burun, kaş, ağız gibi yüz unsurlarını birbirlerine göre pozisyonlarını tanımlıyor. Yapay zeka daha sonra tanımlanan duyguyu telefonda duyulan tanımlı bir sese dönüştürerek görme engelli kişinin taktığı kulaklığa gönderiyor. Bu sayede görme engelli kişiler karşısındaki kişilerin duygularını bilebiliyor. 

Huawei'in Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou serbest bırakıldıHuawei'in Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou serbest bırakıldı

Huawei P30 Modeli Yepyeni Görseller İle Gözüktü

Projenin geliştirilme amacı, görme engellilerin gerçek dünyada deneyimlediği bir soruna teknoloji yardımı ile birlikte çözüm bulmaktı. İnsanları ve teknoloji bir araya getiren Facing Emotions uygulaması sayesinde görme engelli bireyler ve hayır kurumlarının desteği ile geliştirildi. Ayrıca proje, Mate 20 Pro'nun sahip olduğu işlemci ve yapay zeka sayesinde hayata geçti. Bu sürecin önemli bir bileşeni seslerin kendisiydi. Görünmez Sergi gibi önemli sanat projelerine imza atmış ola görme engelli besteci Tomasz Bilecki tarafından yedi duygudan her birini temsil etmek amacı ile yaratılacak sesler; kullanıcı ve çevreleri için kısa, özlü ve basit olması gerekiyordu. 

Bileck'in sesin doğasına dair kendine özgü bakış açışı sayesinde uygulama, duyguları görme engellilere aktarabiliyor. Ses örnekleri daha sonra görme engelli danışmanlardan oluşan ekip tarafından test edilerek final hale getiriliyor. Ses tasarımcısı olan Tomasz Bilecki, "Oluşturmak istediğim sesler, her bir duyguya özgü olmalı ve kullanıcıları konuşmalarından uzaklaştırmamalıydı. Uygulama geliştirme sürecinde, görme engelli insanların ideal olarak eller serbest bir cihaz çözümünü sevecekleri öğrenildi, böylece örneğin bir baston tutmak için elleriyle kolay erişim sağlayabiliyorlardı.

Kampanya kapsamında, Ödüllü Tasarımcı Janek Kochanski, görme engelli insanların uygulamayı ve genel olarak telefonlarını kullanmasını kolaylaştıran Mate 20 Pro için özel bir telefon tutucu geliştirdi. Janek Kochanski, “Benim için, bir tasarımcı olarak, işlev her şeyden önce gelir ve biçim genellikle işlevden kaynaklanır. İlk olarak, kullanım gereksinimleri yerine getirilmelidir, ancak o zaman estetik ve görsel değerler karşılanabilir. Huawei Mate 20 Pro, çok modern ve şık, bu yüzden telefon tutucusu da öyle olmalıydı" şeklinde bir açıklama yapıyor.


Huawei, Yeni Hızlı Şarj GeliştiriyorHuawei, Yeni Hızlı Şarj Geliştiriyor
Huawei P30 İçin Yeni Göz Alıcı KonseptHuawei P30 İçin Yeni Göz Alıcı Konsept
Huawei P Smart 2019'un Avrupa Fiyatı AçıklandıHuawei P Smart 2019'un Avrupa Fiyatı Açıklandı

PAYLAŞ