Huawei’nin geliştirdiği Quick App APK olarak indirilebilir durumda - Haberler - indir.com

Huawei’nin geliştirdiği Quick App APK olarak indirilebilir durumda

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 1 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-01-16 11:20:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Android işletim sistemine olan bağımlılığı olduğundan daha aza indirmek için kendi mobil ekosistemini inşa ettiğinia çık açık gösteren Huawei, Google tarafından geliştirilen Instant'a rakip olarak geliştirilen Quick App adlı mobil uygulamayı HarmonyOS işletim sistemli cihazlara getirdi. Quick App uygulamasının kullanıcılara getirdiği avantajlar şu şekilde olacak;

Geride bıraktığımız yılın Mayıs ayı içerisinde ABD hükumeti tarafından kara listeye alınan Huawei, Çin ordusu ile son derece güçlü bağlarının olması nedeniyle casusluk suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Şirket hakkında yapılan bu iddiaları kesine kesin reddeden şirket, ABD hükumeti tarafından yoluna çıkarılan engelleri aşmak için olağanüstü bir çaba içerisinde girdi. Hatta bu neden geçtiğimiz yılı oldukça zorlu geçiren Huawei şirketi, yeni yeni rahatlamaya başlamış gözüküyor. 

Huawei P40 HarmonyOS ile gelebilirHuawei P40 HarmonyOS ile gelebilir

Söz konusu bu çabanın en büyük ayaklarından biri de HarmonyOS işletim sisteminin hazırlanması ile oldu. Çinli başarılı şirket Huawei, Google şirketinin Android için alternatif olarak tasarladığı bir işletim sistemi olan HarmonyOS, sadece Huawei Mobil Hizmetleri (HMS) için özel olarak geliştirilen uygulamaları değil bununla beraber aynı zamanda Android tabanlı olan yazılımlara da ev sahipliği yapacak. 

HarmonyOS, Android uygulamaları ile beraber çalışabiliyor

Çinli akıllı cep telefonu üreticisi Huawei tarafından tarafından Google'a olan bağımlılığı azaltmak adına atılan ilk adımlardan biri olan HarmonyOS, artık Android uygulamaları ile beraber de çalışabiliyor. Şirket geçtiğimiz yıl içerisinde Google Mobil Servisleri'nin (GMS) yerine geçmeyi amaçlayan HMS ve onun çatısı altında yer alan uygulamaları test etmeye başlamıştı. Çin'de yer alan geliştiricilerin deneyimine sunulan HMS, AppGallery, Browser, Cloud, Themes, Music, Video ve Asistan gibi daha birçok uygulamaya sahip. Yapılan yenilikler ile beraber dün, söz konusu bu uygulamalarına arasına Quick App uygulaması da dahil olmuş oldu. 

Teknoloji devi Google şirketinin ilk kez 2016 yılında kullanıcıların beğenisine sunduğu Instant Apps mobil uygulaması ile benzer çalışma mantığına sahip olan Quick App, uygulamaları tamamen akıllı cihazınıza indirmeden önce kullanılabilir olmasını sağlıyor. Huawei Mobil Servisleri'nin de içinde yer alarak kullanıma sunulan bu servis Java, HTML5 veya CSS dillerinde geliştirilen uygulamalara dahi destek verme özelliğine sahiptir. Kullanıcıların söz konusu bu hizmetten faydalanabilmeleri için Quick App mobil uygulamasını AppGallery'den APK şeklinde mobil cihazlarına indirmesi gerekiyor. 

Hızlı bir şekilde uygulamaları aramak, erişim sağlamak ve hatta yönetim işlemlerinizi halletmek için AppGallery - Manager - Quick App Manager - Quick App Center'a gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı zamanda Quick App Center uygulamasını ana ekranınıza ekleyerek çok daha sorunsuz bir kullanım elde edebilirsiniz.Hızlı bir şekilde erişim sağlamak için ana ekranınıza eklemiş olduğunuz uygulamalardan sonra, uygulamaların simgelerine dokunarak indirmeden direkt olarak bu şekilde de açabilirsiniz. Quick App hizmetinin sunduğu özelliklerden sorunsuz bir şekilde faydalanmak için daha fazla beklemenize gerek yoktur. Sunulan içeriklerden hızla anında faydalanabilir ve uygulamaları indirmek zorunda kalmadan hızla uygulamalara erişim sağlayabilirsiniz. 

 


Huawei CEO'sundan yeni HarmonyOS odaklı akıllı telefon açıklamasıHuawei CEO'sundan yeni HarmonyOS odaklı akıllı telefon açıklaması
Huawei, Google Anlık Uygulamalar özelliğini Quick Apps adıyla HarmonyOS'a getiriyorHuawei, Google Anlık Uygulamalar özelliğini Quick Apps adıyla HarmonyOS'a getiriyor

PAYLAŞ