Huawei akıllı telefon sektöründen çıkabilir iddiası - Haberler - indir.com

Huawei akıllı telefon sektöründen çıkabilir iddiası

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 30 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-01 18:31:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

Genel olarak Apple analizleri ile gündeme gelen Ming-Chi Kuo, bu sefer Huawei için karamsar bir tablo çizdi ve kötü bir açıklama yaptı.

Peki analist neden böyle bir yorumda bulunuyor? Aslında burada bir özet geçmek gerekiyor. Bilindiği gibi Trump yönetimi geçtiğimiz aylarda Huawei'nin akıllı telefon işlemcilerine erişimine kısıtlama getirecek bir düzenleme değişikliği yaptı. ABD bu kararı ile Huawei'nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalar ile olan ticari ilişkisini sonlandırdı. Yürürlüğü alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmaları ile Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyordu. Firma bu sebepten de Kirin işlemci üretimin bitirme kararı aldı. Hatta 15 Eylül 2020 tarihinden sonra Kirin işlemcileri üreten HiSilicon fabrikalarının durduracağı aktarılmıştı. 

Huawei CEO'su iddiaları yalanladı: 2020 içerisinde HarmonyOS'lu cihaz gelmeyecekHuawei CEO'su iddiaları yalanladı: 2020 içerisinde HarmonyOS'lu cihaz gelmeyecek

ABD daha sonra bu işlemci tarafında yönelik olarak ambargoyu iyice genişletti. Son hamle ışığında Huawei artık üretiminde ABD teknolojilerinin kullanıldığı (Donanım yanında yazılım da dahil) işlemcileri kesinlikle satın alarak telefonlarına koyamayacak. Yani artık üretici firma ABD merkezli olmasa bile işlemcisinde ABD imzalı bir detay kullandıysa Huawei’ye satamayacak. 

Bu sebepten kısa süre önce önemli üretici MediaTek, ABD'ye Huawei'ye işlemci satabilmek için başvuruda bulunmuştu. Şayet yapılan başvuru kabul edilmezse Huawei'nin MediaTek'ten bir daha işlemci alamayacağı aktarılmıştı. Bu da Huawei tarafını işlemci konusunda çaresiz bırakıyordu. Firmanın ABD hamlesi yüzünden Qualcomm ya da Samsung'dan da işlemci alma şansı bulunmuyor. Bu durumlar sebebi ile de Ming-Chi Kuo “Huawei akıllı telefon sektöründen çıkabilir” iddiasında bulunuyor. Bunun yüzde 100 kesin bir durum olmadığını ve bir iddia ya da kişisel görüş olduğunu belirtmek gerekiyor. Kuo, firma telefon tarafında çıkmasa dahi 2021’de çok büyük pazar kayı yaşayacak diyor. 

Huawei akıllı telefon sektöründen gerçekten çıkar mı?

Bunun olmasını rakip firmalar haricinde kimse istemiyor. Fakat yazılım tarafını halleden Çinli şirketin Huawei'nin donanım tarafında işi oldukça zor görünüyor. Huawei'nin MediaTek'ten yasaktan önce çok ciddi sayıda işlemci temin ettiği biliniyor fakat "Bu işlemcileri stoğuna katabilecek mi?" sorusu henüz cevap bulmuyor. 

Bu durum ışığında firma 2021’de pazardan tamamen çıkmayabilir ancak elindeki cihazlar haricinde yeni bir cihaz da tanıtmayabilir yorumu yapılıyor. Firmanın Mate 40 serisi ise 5 nm üretim sürecinden çıkan Kirin 9000 ya da Kirin 1000 isimli güçlü işlemci ile yolda bulunuyor. Bu telefonların Huawei’den gelecek son amiral gemileri olmamasını “umut ediyoruz“. Ancak bu cihazların firmadan Kirin işlemci ile gelen son amiral gemileri olacağı hemen hemen kesin görünüyor.