Huawei ABD'den bağımsız yarı iletken üretimi için harekete geçti - Haberler - indir.com

Huawei ABD'den bağımsız yarı iletken üretimi için harekete geçti

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 38 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-13 19:00:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Akıllı Telefonlar

Huawei, geçtiğimiz günlerde eylül ayı itibariyle Kirin işlemci üretimine devam edemeyeceklerini açıklamıştı. Şimdi ise Çinli kaynaklar, Huawei'nin bu konudaki yol haritasının hazır olduğunu ifade ettiler. Yapılan açıklamalara göre Huawei, ABD'li şirketlerden bağımsız yarı iletken üretimi yapmaya başlayacak.

Çinli teknoloji üreticisi Huawei, ABD hükumetinin uyguladığı ticaret yasağına karşı çözümler geliştirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren ABD merkezli teknoloji üreticileri ile iş yapamayan Huawei, bu durumun bedelini de çok ağır bir biçimde ödüyor. Örneğin Huawei'nin akıllı telefonlarında bir süredir Google Servisleri yer almıyor. İşte bütün bu sorunlar, Huawei'yi hem sektörel hem anlamda zorluyor hem de şirketin Çin dışındaki tüketicilere ulaşmasını zorlaştırıyor.

Huawei parmak izi teknolojisiyle rakiplerini geride bırakacakHuawei parmak izi teknolojisiyle rakiplerini geride bırakacak

Huawei, geçtiğimiz dönemlerde kendi ekosistemini kuracağını zaten duyurmuştu. Şirket bu anlamda kendi işletim sistemini, kendi uygulama mağazası ve diğer bütün hizmetler için çalışmalarına devam ediyor. Çin tarafından gelen son bilgiler, Huawei'nin yarı iletken çip üretimini fazlasıyla ciddiye aldığını gözler önüne seriyor.

Çinli şirket geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulunarak eylül ayından itibaren Kirin işlemcilerin üretimine devam edemeyeceklerinin duyurusunu yapmıştı. Huawei CEO'su Richard Yu tarafından yapılan açıklamalarda, bu durumun kendileri için büyük bir kayıp olduğunu ifade etmişti. Haliyle bu tür bir durum, yeni çözümler üretilmesini gerektiriyordu. Çin'deki sızıntı kaynaklarına göre şirket, yarı iletkenler için yol haritasını belirlemiş durumda.

Çinli kaynaklardan yapılan açıklamalara göre Huawei, Çin merkezli Bazı Nektoloji üreticileri ile iş birliği yapmış durumda. Bu iş birliği, Huawei'nin ABD'li üreticilerinden bağımsız bir şekilde yarı iletkenler üretmesinin önünü açacak. Üstelik iddialara göre şirket, ilk etapta 45 nm üretim teknolojisine sahip yarı iletkenler üretecek. Huawei'nin yeni yarı iletkenlerinin bu yıl sonunda kullanıma hazır olacağı belirtilirken, şirketin 28 nm üretim teknolojisine sahip olan yarı iletkenler planladığı da vurgulanıyor.

Huawei'nin böyle bir adım atmasının son derece önemli olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü Huawei'nin tamamen kendi işlemci ve diğer yarı iletkenlerinin üretmesi. sektörel anlamda yeni bir rekabete yol açacak. Fakat şu zamanlarda 3 nm üretim teknolojileri üzerine çalıştığı bilinen Güney Koreli şirket Samsung ve TSMC gibi yarı iletken üreticileri düşündüğümüz zaman, Huawei'nin önünde çok zorlu bir süreç olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Huawei, en azından şu an için yarı iletken üretimi ile ilgili planlarını açık bir şekilde açıklamadı. Fakat ilerleyen günlerde yeni bir açıklamada bulunarak, bu tür söylentilere açıklık getirmesi bekleniyor. Bakalım bu tür bir karar Huawei'nin özellikle de akıllı telefon sektöründen silinmesine mi yol açacak yoksa şirket, ABD'nin baskısına rağmen sektörün önde gelen isimlerinden birisi olmaya mı devam edecek?PAYLAŞ