HDMI ve Display Port arasındaki farklar - Haberler - indir.com

HDMI ve Display Port arasındaki farklar

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 3 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-22 17:00:04
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Piyasada birçok görüntü bağlantı kablosu bulunuyor. Başlıca baktığımız zaman HDMI, Display port gibi aksesuarlar bulunuyor. Sizlere bu içeriğimizde bu iki farklı bağlantı teknolojisinin arasındaki farklı ve özelliklerinden bahsedeceğiz. HDMI ve Display Port, ekrana görüntü ve ses aktarmak için kullanılan bağlantı teknolojileri diyebiliriz. Aralarında bazı küçük de olsa görsel ve teknik farklar bulunuyor. Ancak her iki kablo türü de aynı görevi getiriyor diyebiliriz.

PlayStation ve Xbox gibi oyun konsollarında standart olarak HDMI bağlantısı yer alırken, LCD TV ve bilgisayar gibi durumlarda ise HDMI yanında Display Port bağlantısının olduğu da gözüküyor. Peki oldukça rekabet halinde olan HDMI ve DisplayPort’ın asıl farklılıkları neler? Ve hangisi daha iyi gibi sorulara gelin yanıt verelim.

Samsung TV'lerde Otomatik HDMI Geçişi Sorunu Ortaya ÇıktıSamsung TV'lerde Otomatik HDMI Geçişi Sorunu Ortaya Çıktı

Display Port ve HDMI

High Definition Multimedia Interface olan HDMI, 2003 yılında televizyonlar, projektörler ve bilgisayar ekranları gibi tamamen görüntü noktasındaki sistemlerde standart bir bağlantı teknolojisi olarak Philips, Sony, Panasonic ve Toshiba olmak üzere 6 farklı dev şirket tarafından piyasaya sürüldü. 2006 yılında ise bazı dev bilgisayar ve AMD gibi işlemci üreticisi eski DVI ve VGA bağlantılarının yerine geçecek Display Port üzerinde çalışmaya başladı. Display Port ise televizyonlar ve projektörlerde kullanılmaktan daha çok bilgisayarlarda ve profesyonel ekipmanlar için tasarlandı.

HDMI ve Display Port arasındaki farklar

  • Fiziksel farklılıklar
  • Çözünürlük ve bant genişliği
  • Ses özellikleri
  • Kablo özellikleri ve uzunlukları

19 pime sahip olan HDMI bağlantısı piyasada 5 farklı şekilde bulunuyor. Ancak popüler olarak 3 farklı HDMI tipi bulunuyor. En çok A tip HDMI yer alıyor ve televizyonlar, projektörler ve bilgisayarlarda gözüküyor. Display port ise 20 pine sahip oluyor ve iki boyu bulunuyor. Her iki bağlantı da yüksek çözünürlük ve desteğe sahip durumda. Yaygın olan Display port 1.2, 60 Hz yenileme hızı ve 3840 x 2160 piksele kadar UHD video çözünürlüğünü destekliyor. Maksimum bant genişliği ise 17.528 Gbps oluyor. Display Port 1.4 ise 5120 x 2800 piksele kadar destek sunuyor ve 60 Hz yenileme desteğine sahip durumda.

Full HD tarafında ise HDMI 1.4, DisPlay Port 1.2 gibi 3840 x 2160 video çözünürlüğü destekliyor ve 30 Hz desteğinin olduğunu belirtelim. HDMI 1.4’ün maksimum bant genişliği ise 10.2 Gbps, 4 K çözünürlükteki görüntü kalitesi için HDMI 2.0 tercih ediliyor. 60 Hz yenileme ve 14.4 Gbps bant genişliğine sahip olduğunu belirtelim.

Diğer yandan piyasada 77.4 Gbps bant genişliği ile 10.240 x 4320 çözünürlüğe sahip Display Port 2.0 ve 120 Hz’de 4K ve 60 Hz’de 8K’yı destekleyen HDMI 2.0 bağlantıları da bulunuyor. Ancak henüz fazla yaygın olmadığını belirtelim. Ses noktasında ise HDMI ve Display Port 24 bit ve 192 kHz’de 8 dijital ses kanalını destekleme özelliğine sahip durumda. Aralardaki fark ise HDMI’ın ses dönüş kanalı olan AR C özelliğine sahip olması diyebiliriz.


HDMI 2.1 Nedir? Ne İşe Yarar?HDMI 2.1 Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ