Hayat Eve Sığar üzerinden seyahatlerde HES kodu uygulaması başlıyor - Haberler - indir.com

Hayat Eve Sığar üzerinden seyahatlerde HES kodu uygulaması başlıyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 42 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-05-21 16:01:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelecek haftaki süreç içerisinde şehirlerarası seyahatler için HES kodu uygulamasını hayata geçireceğini duyurdu. HES kodu nedir ve HES kodu ile ilgili bilgi almak isterseniz sizde yazımızdan faydalanabilirsiniz.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından önümüzdeki süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre, yakın zamanda şehirlerarası seyahat için kod uygulamasına geçiliyor.

Şehirlerarası yapılacak olan seyahatler, Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması üzerinden verilecek olan bu kod ile gerçekleşecek. Bakan Koca, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklama ile beraber şunları söyledi; "Geçen haftaki buluşmamızda kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulamadan size bahsetmiştim. Şimdiden kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan bu uygulama, evden çıktığınız zaman sizin rehberiniz olacak. Mobil uygulamanın çok önemli bir fonksiyonu da şudur: Bireyler risk taşımadığını, hasta ya da temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak." 

Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl kullanılır?Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl kullanılır?

Şehirlerarası seyahatler yaparken kişilerden risk taşımadığınıza dair bilgi isteneceğini ve bu bilginin dünyada artık karşılıklı bir hak olduğunu dile getiren Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti; "Sosyal hayata katılım olduğunda artık özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası yolculuklarda geçiyoruz. Şehirler arası yolculuklarda mobil uygulamadan alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumları kontrolleri ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Eğer yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk sırasında orada olanların takibi yapılabilecek."

Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Bu sayede seyahatlerde tüm yolcuların sağlığı üst düzeyde sağlanmaya çalışılacak. HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. KOD'un kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak. Bu TC Kimlik Numarası gibi sabit değildir. Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturulabilecek.

Kod sayesinde kimse kişisel verilerini başkası ile paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanımı hayatımızı kolaylaştırır. Kovid pandemisi sadece sağlığı değil sosyal hayatın çalışma hayatının neredeyse tamamını etkileyen tedbirler gerektirmektedir.

HES kodu nasıl alınır?

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girerek kod oluşturabilecek. Bu bölümdeki “HES Kodu Oluştur” butonu ile beraber kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak. HES kodu, mobil uygulamanın yanı sıra SMS yöntemiyle de alınabilecek. Bu şekilde HES kodunu alarak seyahatlerinize başlayabilirsiniz. 


Hayat Eve Sığar uygulaması yeni güncellemeyle beklenen özelliklere kavuştuHayat Eve Sığar uygulaması yeni güncellemeyle beklenen özelliklere kavuştu
Hayat Eve Sığar maske kodu güncellemesi aldı!Hayat Eve Sığar maske kodu güncellemesi aldı!
Hayat Eve Sığar uygulamasının indirme sayısı 5 milyonu geçtiHayat Eve Sığar uygulamasının indirme sayısı 5 milyonu geçti

PAYLAŞ