Google’dan haber alanına yatırımlar - Haberler - indir.com

Google’dan haber alanına yatırımlar

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 43 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-06-29 18:01:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Dijital dünyanın en büyük oyuncularından biri olan Google, haber yayıncılığı için yeni analiz araçları geliştirdi. Haber merkezleri, yeni araçlar sayesinde makaleleriyle ilgili daha derin analizler yapabilecekler. Teknoloji dünyasının başarılı ismi Google, hiç şüphesiz ki dijital dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesidir. Her geçen gün büyümeye devam eden ve etki alanını da genişleten Google, yükselmeye devam ediyor. Şirketin etki alanını genişletmeyi planladığı alanlardan bir tanesi de habercilik. Dev şirket, bu alanda da etkili olabilmek için 2018 yılında Google News Initialitive'i duyurmuştu. Bu sayede gazeteciliğe fon sağlayacak ve endüstriyi de destekleyecekti. Üstelik Google'ın bu alandaki tek projesi bu da değildi. 

Google’dan haber alanına yatırımlar

Şirket, 2018 yılından sonra iki proje daha geliştirdi. Google Analytics: News Consumer Insights ve Realtime Content Insights. News Consumer Insights (NCI), yayıncılar için kitlelerini genişleterek daha fazla kar etmelerine yardım etmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanırken Realtime Content Insights (RCI), haber merkezlerine güncel ve trendde olan içerikleri görmelerine yardımcı oluyor. Haber ve yayıncılık geliş optimizasyonu ve analiz direktörü Amy Adams Harding, ortakları sayesinde bu tür araçlarla talep olduğundan haberdar olduklarını ancak ortaklarının bu konuda ne yapacakları konusunda neler yapabileceklerini bilmediklerini ifade etti. Harding, bu araçların Google Analytics kullanan herkes için erişilebilir ve kullanımının ücretsiz olduğunu da dile getirdi.

Google'dan Pinterest benzeri sosyal medya platformu KeenGoogle'dan Pinterest benzeri sosyal medya platformu Keen

Digital Information World’de yer alan habere göre Google, NCI ve RCI’ın 2.0 sürümlerini tanıtımını gerçekleştirdi. Bu sürümde News Tagging Guide (Haber Etiketleme Rehberi) özelliği eklendi. Bu özellik; video analizi, kullanıcı sözleşmesi ve okuyucu kategorilerinde yayıncıların ihtiyaç duyduğu verileri toplamasını kolaylaştırıyor. Yayıncılar, Google’ın kendi internet sitelerine yükleyebilecekleri JavaScript’i vermesi sonrası kategoriyi ve takip etmek istedikleri spesifik veri türünü seçebilecekler.

NCI, yeni özelliğiyle birlikte yayıncılara kişiselleştirilmiş önerilerde bulunuyor. Yayıncıların haber bültenlerine kayıt aktivitelerini öne çıkaracak ve geliştirilmesi için önerilerde bulunacak. RCI’da benzer verinin yanı sıra video içerikleri hakkında geçmiş performans verileri bulunacak. Yayıncıların, hangi hikâyelerinin hangi zaman diliminde en iyi performansı gösterdiğini görmesini sağlayacak. Ayrıca sosyal bağlılıkları da takip edecek ve dikkatsiz okuyucular, markaya sadıklar ve sadık okuyucular arasında hangi hikâyenin daha çok ilgi çektiğini belirleyecek.

NCI, RCI ve Google Surveys for Publishers’ın başındaki isim olan Anntao Diaz, bunlardan herhangi birisinin diğerinden daha iyi olmadığını söyledi. Diaz, farklı makalelerin farklı okuyucuların dikkatini çektiğini söylerken abonelik için para veren sadık okuyucularla ilişki kurulabileceğini ve toplam okuyucu sayısını genişletebileceğini söyledi.


Google yapay zeka destekli fotoğraf baskı hizmeti durduruluyorGoogle yapay zeka destekli fotoğraf baskı hizmeti durduruluyor
Google görsel arama sonuçlarına doğrulama kontrolü eklediGoogle görsel arama sonuçlarına doğrulama kontrolü ekledi
Safari tarayıcısı Google Analytics'i engelleyebilirSafari tarayıcısı Google Analytics'i engelleyebilir

PAYLAŞ