Google yüz tanıma teknolojisini başka firmalara satmak için hazırlanıyor - Haberler - indir.com

Google yüz tanıma teknolojisini başka firmalara satmak için hazırlanıyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 6 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-12-17 16:15:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Donanım

Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada yüz tanıma teknolojisini başka şirket ve kuruluşlara satan şirketleri eleştirmişti. İnternet arama motoru devi olan Google, kendisi için önceliğin yapay zekanın sorumlu biçimde gelişmesinde olduğunu vurguladı. İlk etapta düzeltilmesi gereken sorunların ortadan kaldırılmasının daha öncelikli olduğunun altını çizen Google, yüz tanıma teknolojisinin başka firmalara satışı konusunda gelecek için kapıyı açık bıraktı. Söz konusu olan bu açıklamayı Google'ın resmi blogu aracılığı ile küresel işlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Kent Walker gerçekleştirdi. Kent Walker, unvanı, kendisinin şirketin gizlilik ve güvenlik politikalarının belirlenmesi konusunda önemli isimlerden birisi olduğunu önemle ifade etti. 

Kent Walker sivri bir dille eleştirdi

 Kent Walker tarafından bizzat imzasının olduğu bir yazıda direkt olarak bir isim verilmese de, rakip firmalara yönelik sivri ifadelerin mevcut olduğunu görüyoruz. Bu sivri ifadeler arasında yerini alan ifadelerden bir tanesi de şu şekilde; "Diğer bazı şirketlerin aksine, Google Cloud önemli teknoloji ve politik konular halledilmeden genel amaçlı yüz tanıma teknolojisi sunmayı tercih etmiyor.” Kent Walker'ın bahsettiği ve masa altından gösterdiği asıl firmalar sizde biliyorsunuz ki Amazon ve Microsoft olduğunu sizlere söylemek istiyorum. Bu her iki şirkette çalışanlarını şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki resmi kuruluşlar ile yapmış olduğu işbirlikleri ile eleştiri getirdi. Dev bir pazar şirketi olan Amazon'un Rekognition adlı yazılımını resmi kuruluşlar ile açmasını çalışanları ve hissedarları sivil hak grupları yüksek ses ile eleştirerek dile getirmişti. 

"Yeni teknolojilerin kullanımı konusunda daima risk vardı ve bu riskler daima var olacak. "

Amazon'un yapay zeka şefi Matt Wood, haziran ayında gerçekleşen söz konusu eleştirileri şu sözlerle ifade etti; "Rekognition’ın kötüye kullanıldığına dair ortada somut bir bilgi yok. Yeni teknolojilerin kullanımı konusunda daima risk vardı ve bu riskler daima var olacak. Yüz tanıma teknolojisinden yararlanmayı seçenlerin sorumlu davranmayı kabul etmesi ve aksi durumda yasal cezalara ve kamuoyu tarafından eleştirilmeye hazır olması gerekiyor.”

 

PAYLAŞ