Google, Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri olarak %5'lik zam yapıyor - Haberler - indir.com

Google, Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri olarak %5'lik zam yapıyor

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 16 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-02 11:02:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Google, yayınlamış olduğu resmi açıklamada müşterilerin reklam harcamalarına ek yüzde 5'lik kesinti alacağını duyurdu. Kesintiye gerekçe olarak yeni yasalar gösterildi.

Google, 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren müşterilerin reklam harcamalarından yüzde 5 oranında ek ücret talep edeceğini duyurdu. Ek olarak yüzde 5 oranında ücreti "Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri" olarak isimlendirilecek.

Google Görseller'e yeni arama seçenekleri geldiGoogle Görseller'e yeni arama seçenekleri geldi

"Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri" isimli ücret nedir?

Yabancı şirketlerin Türkiye'deki yeni sosyal medya düzenlemesi ve Dijital Hizmet Vergisi'ne uyması için Türkiye'ye gelmesi ve bazı mali yükümlülükleri kabul etmesi gerekiyor. Google, bu maliyeti reklam harcamalarından alınacak olan yüzde 5 oranında kesinti ile Türkiye'deki müşterilere yansıtacak. Bu müşteriler yüzde 18'lik KDV'ye ek olarak yüzde 5'lik Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri isimli ücreti ödeyecek. Şimdilik yalnızca reklam harcamalarından yüzde 5 oranında ek ücret alınacak. YouTube Premium, Google Play Store harcamaları gibi bireysel harcamalardan yüzde 18'lik KDV alınıyordu. Buna ek olarak yüzde 5'lik ek ücret alınıp alınmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Google'ın açıklaması şu şekilde:

1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye'de sunulan reklamlar için bir sonraki faturanıza veya hesap özetinize yüzde 5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri eklenecektir. Türkiye'deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir.

PAYLAŞ