Google Dokümanlar referans gösterme sistemini yeniledi - Haberler - indir.com

Google Dokümanlar referans gösterme sistemini yeniledi

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 39 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-25 21:00:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

Google Dokümanlar yeni bir referans gösterme sistemi ile kendini tazeledi. Atıfta bulunmak olarak da adlandırılan bu işlem, okulların başlaması ile bir kez daha gündeme geldi. Zira birçok üniversite öğrencisi mezun olabilmek için tez yazmaya başladı.

Tez dışında lise ödevlerinde dahi istenen kaynakça bölümü oldukça önem arz ediyor. COVID-19 salgını yüzünden dijital eğitime geçiş yapan okullar, öğrencilerden artık daha fazla yazı tabanlı ödevler istiyor.

iPhone 12 için geri sayım başladıiPhone 12 için geri sayım başladı

Google Dokümanlar referans gösterme sistemini yeniledi

Tez ve makale yazarken en çok zaman kaybettiren aşamalardan biri olan kaynakça bölümü için çeşitli yöntemler mevcut. Akademi dünyasında atıf göstermenin tek bir standartı yok.

G Suite ve Google Dokümanlar gibi platformlar öğrenciler tarafından yüksek oranda tercih ediliyor. Arama motoru devinin hazırlamış olduğu yeni alıntı aracı nasıl özelliklere sahip?

Bu sistem MLA, APA ya da Chiago gibi yöntemler sayesinde bibliyografya oluşturmanızı ve yazınıza metin içi alıntıları kolayca ekleyebilmenizi sağlıyor. Google’ın alıntı aracı şu kaynaklar ile uyumlu bir şekilde çalışıyor: Kitap, kitap bölümü, siteler, dergiler, makaleler ve gazeteler.

Öğrenciler genellikle kendisine okulu tarafından verilen atıf kılavuzu ile kaynak eklemeye çalışıyor veya Citethisforme gibi eklentiler kullanıyor. Google ise bu metotları ortadan kaldırmak istiyor. Bu aracın 15 gün içerisinde bütün kullanıcılara ulaştırılacağı söylendi.

Google’ın bu konu hakkında yaptığı ilgili açıklamaya “buradan“ ulaşabilirsiniz. Google Dokümanlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz de kendisini sıkça kullanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.PAYLAŞ