Facebook'tan Avrupa’dan çekilme iddialarına yanıt - Haberler - indir.com

Facebook'tan Avrupa’dan çekilme iddialarına yanıt

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 0 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-28 08:00:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Facebook şirketinin küresel politika başkanı, yerel düzenleyicilerin Temmuz ayı içerisinde ABD gözetim yasaları ile AB gizlilik hakları arasındaki ayrılığı pekiştiren bir dönüm noktası niteliğinde Adalet Divanı kararının ardından ABD’ye veri transferlerini askıya almasını emrederse şirketin, Avrupa’ya hizmetini kapatabileceğini reddetti.

Avrupa’nın özel istekleri karşısında neler olacak?

Facebook bünyesinde yer alan Clegg, şirketin kurallarına göre ödenmesi gereken vergileri ödeyeceğini dile getirdi ve bir Avrupa'ya has bir dijital vergi varsa elbette buna uyum sağlanacağını da ekledi. Fakat Facebook’un tercihinin esas amacının küresel bir düzenleme olduğunun altını çizdi.

TikTok CEO’su: Instagram ve Facebook’tan destek bekliyoruz!TikTok CEO’su: Instagram ve Facebook’tan destek bekliyoruz!

Facebook VP’si Nick Clegg, “Elbette Avrupa’da hizmetlerimizi sonlandırmayacağız ve elbette yapmamamızın nedeni de tam olarak Avrupa’daki müşterilere ve küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet vermeye devam etmek istememiz. Fakat veri transferi hakkında karmaşık ve büyük bir sorunumuz var. Yasal veri aktarım araçları bizim tarafımızdan değil, düzenleyiciler tarafından kaldırılırsa, elbette bu sadece hizmetlerimizin değil, sayısız diğer şirketin nasıl çalıştığı üzerinde derin bir etkiye sahip olacaktır. Bundan kaçınmaya çalışıyoruz. ” diyerek iddialara açıklık getirdi. Clegg, Facebook’un AB’den ABD’ye veri transferlerini askıya almaya zorlanmasının “elbette Facebook için çok kötü olacağını” iddia ederken, böyle bir düzenin etkisinin “bir bütün olarak ekonomi için kesinlikle felaket olacağını” belirtti.

Şöyle ki yaklaşık olarak 25 milyon Avrupalı, şirkete ait olan uygulamalarını ve araçlarını kullanıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu ise Facebook hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanıyor. Avrupa üzerinden ise Facebook'un reklam platformundaki etkinlikleri 208 milyar Euro'luk satış gerçekleşiyor. Salgının da etkisiyle AB nüfuslu işletmelerin Facebook üzerinden iş yapması daha önemli bir hal alıyor. Teknoloji devinin Avrupalıların kişisel verilerini işlemesi, AB düzenleyicileri tarafından birçok cephede soruşturulmaya hala devam ediyor. Avrupa'nın özel istekleri karşısında Facebook kendi çizgisini bozmadan devam edecek gibi gözüküyor. 


Facebook artırılmış gerçeklik gözlüğü ile iddialıFacebook artırılmış gerçeklik gözlüğü ile iddialı
Avrupa Birliği’nin gizlilik talimatları Facebook'un Avrupa'dan çekilmesine yol açabilirAvrupa Birliği’nin gizlilik talimatları Facebook'un Avrupa'dan çekilmesine yol açabilir
Facebook açıkladı: Creator Studio’dan en iyi nasıl yararlanılır?Facebook açıkladı: Creator Studio’dan en iyi nasıl yararlanılır?

PAYLAŞ