Facebook, Telefon Dinliyor mu? Zuckerberg Yanıt Verdi - Haberler - indir.com

Facebook, Telefon Dinliyor mu? Zuckerberg Yanıt Verdi

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 32 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-04-12 17:50:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Facebook platformu için bir süredir çeşitli teoriler yer alıyordu. Bu kapsamda uygulama açık olduğu esnada telefon mikrofonlarını dinlediği ve buna göre reklam gösterimi yaptığı iddiaları yer alıyor. ABD'de gerçekleşen Veri Skandalı üzerine senatörlere ifade veren Zuckerberg bu konu hakkındaki soruları tekrardan yanıtladı. Cambridge Analytica ile yaşanan gizlilik problemleri ile gündemde olan Facebook, CEO Zuckerberg tarafından halka açık bir şekilde senatörlerin soruları yanıtlandı.

Kullanıcılardan haksız bir şekilde veriler elde edildiği konusu üzerine Facebook'un dinleme yaparak reklam gösterimi yaptığı söylentilerine gelindi. İkili arasındaki konuşma ise şu şekilde geçti;

Gary Peters: Evet veya hayır olarak cevap verin, Facebook kullanıcılar hakkındaki kişisel bilgileri zenginleştirmek adına mobil cihazlarda bulunan ses cihazını kullanıyor mu?

Mark Zuckerberg: Hayır. 

Mark Zuckerberg: Senator, lütfen bu konuyu açıklığa kavuşturmama müsaade edin, mikrofonunuz üzerinden neler olduğunu dinlediğimize ve bunu reklamlar için kullandığımıza dair etrafta dolaşan bir komplo teorisinden bahsediyorsunuz. Net olmak gerekirse, biz insanların cihazlarından video çekmesini ve paylaşmasını sağlıyoruz. Eğer videoların sesi varsa siz videoyu kaydederken ona erişebiliyoruz, böylece videonuzun sesi olduğundan emin olarak daha iyi bir hizmet veriyoruz. Bu konunun oldukça net olduğunu düşünüyorum. Ama yine de bu konuda eksiksiz bir açıklama yaptığımdan emin olmak istedim.

Gary Peters: Umarım bu açıklama aldığım duyumların büyük bir kısmını dağıtır.

 

PAYLAŞ