Eski Mac şefinden Windows'la ilgili önemli açıklamalar - Haberler - indir.com

Eski Mac şefinden Windows'la ilgili önemli açıklamalar

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 48 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-15 10:01:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Teknoloji dünyasının başarılı isimlerinden Apple'ın yakın zaman içerisinde ARM mimarisini temel alan Mac sistemlere geçiş yapacak olması Windows platformunda da bir hareketliliğe neden olacak. Uzmanlar bu konu hakkında uyarıda bulunuyor. Microsoft ve Qualcomm'un daha verimli Windows dizüstü modelleri için ARM tabanlı sistemler üzerinde yapmış olduğu uzun vadeli tek tük de olsa meyvelerini yiyor gibi gözüküyor. Henüz Windows ekosistemi bu şekilde bir geçişe hazır değil ancak Apple sadece iki yıl içerisinde bunu gerçekleştirmeyi vadetti. 

Uyarılar ve tavsiye var

ARM tabanlı Apple Silicon işlemcileri yeni nesil Mac sistemlerinde hem üstün verimlilik hem de üstün grafik performansı sunmayı amaçlıyor. Geliştirici kitinde yapılan testler orya seviyedeki Intel ve AMD işlemcilerinin oldukça zorlanacağını gösteriyor. Nihai sürüme geçtiğinde ise Apple Silicon oldukça ses getirecek gibi gözüküyor. 

Windows 10'nun Başlat menüsü yenileniyorWindows 10'nun Başlat menüsü yenileniyor

Palm gibi firmalarda patronluk da yapan eski Mac şefi Jean-Louis Gassée tarafından yayınlanan bir makalede Windows  ekosisteminin hızlı bir şekilde ARM mimarisine geçiş yapması gerektiği dile getirildi. Akıllı Telefon 2.0 olarak adlandırılan yeni trendi kaçırarak hayal kırıklığına uğrayan Microsoft’un bu kez hata yapmamasını istiyor. Zaten elinde oturmuş bir tecrübe olan Microsoft’un ARM mimarisine olan uyumunu genişletmesini isteyen Gassée bu sayede Mac cihazlarının sunacağı avantajlardan geri kalmayacağını düşünüyor. Şu andan itibaren Microsoft’un iki yılı var.

Gassée aslında çok haklı zira Apple Silicon temelli ilk Mac modellerinin piyasada yapacağı etkiyle birlikte Dell, HP, Lenovo gibi devler daha fazla model piyasaya sürmek isteyecektir. Artan talep karşısında da Microsoft’un aksiyon alması zorunlu hale gelecektir. Qualcomm hali hazırda dizüstü modelleri için yonga setleri geliştiriyor ancak Apple’ın hamlesine göre optimizasyon gerekli olabilir. Konula ilgili olarak elde edilen bilgiler şu an için bu kadar olup gelecek günlerde daha fazla bilgi edinilmesi bekleniyor. 


Windows 10 ve Windows Server sürümlerini etkileyen bir güvenlik açığı tespit edildiWindows 10 ve Windows Server sürümlerini etkileyen bir güvenlik açığı tespit edildi
Windows 11 değil Windows 10X geliyorWindows 11 değil Windows 10X geliyor
Android telefon Windows bilgisayara nasıl yansıtılır?Android telefon Windows bilgisayara nasıl yansıtılır?

PAYLAŞ