CreatorDen Türkiye 2018 Influencer Marketing analizini açıkladı

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 35 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-02-13 18:00:02
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

2016 senesinden bu yana platformu üzerinden marka ve influencerlar’ın işbirliği yapmasını sağlayan Cretorden, Türkiye 2018 yılının Influencer marketing analizini paylaştı. Paylaşılan analize göre markaların en çok kullandığı sosyal medya mecrası arasında %65 gibi bir oranla Instagram listenin lideri oldu. Listenin 2. sırasında ise %30 gibi bir oranla YouTube oldu. Twitter ile Twitch platformlarının tercih edilme oranlarına göz atıldığı zaman fark oldukça dikkat çekici bir şekilde.

14 bin Influencer arasında etkileşim oranı oldukça yüksek makro Influencerlar ise sırası ile Damla Altun, Tolga Han Çağla, Reynmen, Kübra Kuş ve son olarak Melis Fiş yer alıyor. Etkileşim oranı en yüksek olan Mikro Influencerların ilk 3 ismi ise Mösyö Taha, Yiğit Şanlı ve Azunyan Özge. Markaların kampanya başına ayırdığı paraya göz attığımız zaman bütçelerin %31’ni 50 bin ile 100 bin bandında seyrettiğini gözlemliyoruz. Bu bütçe aralığını %30 ile 100 bin 250 bin bandı takip ediyor. 500 bin Türk Lirası’ndan fazla olan kampanya bütçeleri ise %6 gibi bir oranda bizlere göstermiş oluyor.

Facebook İnfluencer Marketing inceleme

Markalar %18 gibi bir oranda etkileşim yaratmak için tercih ediyorlar

Markalar Influencer Marketing’den %40 gibi bir oranla lansman iletişimi için faydalandıklarını ifade ediyor. Bahsi geçen bu oranın %20 ile Marka bilinirliği takip ettiğini ifade edelim. Markalar cephesinden %18 gibi bir oranda etkileşim yaratmak için tercih edilen Influencer, %15 gibi bir oranla hem ürün hem de satın alma yönlendirmesi için de tercih edilebiliyor.

Spotify’a göre Türkiye müziğinde 2018 nasıl geçti?
Dünyanın En Değerli 500 Marka sıralamasında Türkiye 0 çekti!