Covid-19 dönemi reklamveren rehberi - Haberler - indir.com

Covid-19 dönemi reklamveren rehberi

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 59 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-05-22 17:01:02
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Akıllı Telefonlar

Covid-19 salgının herkesi kişisel olarak etkilediği ve gündelik yaşamlarımızı değiştirmeye zorladığı bu günlerde, markalar ve endüstrilerde bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Yeni normale sadece toplumun değil markalarında adapte olması gerekiyor. Bu dönemde markaların vermesi gereken en önemli kararlardan biri hangi mecraya ne kadar yatırım yapmaları ve potansiyel müşterilerine seslerini duyurmak için hangi yolu izlemesi gerektiği.

En son yayımlanan Covid Game Trendsraporuna göre kullanıcıların %46’sı mobil cihazlarını iş dışında daha sık kullanmaya başladı ve karantina süresi boyunca akıllı telefon kullanıcıları 858 milyon yeni uygulama indirdi. 

Bu duruma en çok etki eden nedenlerden biri de fiziksel dünyanın kısıtlanmış olması. İnsanlar kendilerini izole etmesiyle en fazla eğlence ve güvenilir bilgilere ihtiyaç duymaya başladı.

Sosyal medyada AR reklamların önemi günden güne artacakSosyal medyada AR reklamların önemi günden güne artacak

En çok kullanılan Google banner reklam ölçüleri

AdColony yayımladığı “COVID-19 Dönemi Reklamveren Rehberi”nde markalara bu dönemde iletişimlerini nasıl yapmaları gerektiği ve mesajlarını verirken akıllarında bulunmaları gereken beş önemli noktaya değindi

Bu dönemde markaların uygulama içi reklamlarında dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan bir tanesi mesajlarında ve içeriklerinde bir değer yaratmaları. Pek çok kişinin kişisel hijyene olan farkındalığı arttığı bu günlerde, markalardan da aynı özveriyi, titizliği ve sosyal farkındalığı bekliyorlar. Markaların mesajlarında tüketicilere yardımcı olacak ve hayatlarını kolaylaştıracak ipuçları vermeleri tüketicilerin markaya daha samimi bakmalarını sağlıyor. Kullanıcıların %18’i endişelerini azaltan ve kendilerini anlayan reklamlara daha sıcak bakarken, %30’u gündelik hayatlarını kolaylaştırabilecek, gerçekçi reklamlara daha fazla ilgi gösteriyor. Markalar için bu dönemde hedef kitlelerine ulaşmanın yolu mobilden geçerken, AdColony’nin gerçekleştirdiği “Coronavirus Etkisi Anketi” ne göre kullanıcıların %85’i rahatlamak için mobil oyun oynuyor.

Markalarında reklamlarında hedef kitlelerine ilgili ürünle ve kişisel mesajlarla ulaşması oldukça önemli. Doğru kanal ve mesaj ile bu dönemde tüketicilerinin gözünde çok özel bir yer edinmeleri kaçınılmaz.“Coronavirus Etkisi Anketi” ne göre kullanıcıların %47’si her gün en az bir kere mobil oyun oynarken, %33’ü gün içinde birden fazla kez mobil oyunlarda vakit geçiriyor. Bu durum mobil oyunları reklam verenler için vazgeçilmez kılmaya devam ediyor. Tabiki burada doğru reklam formatını da seçmek markayı hedef kitlesine daha dayakınlaştırdığını unutmamak lazım. Uygulama içinde ödüllü reklamlar müşteriyi mutlu ediyor. Özellikle kullanıcı tarafından gönüllü başlatılan reklamlar daha diğer reklamlara göre 3 katı daha fazla tercih ediliyor ve %90 daha fazla sonuna kadar izleniyor.

Kullanıcılara oyun içinde ek can hediye eden reklamlar daha çok tercih edilirken, kullanıcıların %23’ü ihtiyacı olan ürünü fark ettiren reklamları, %35’i ise etkileşime geçebildkleri reklamları tercih ediyor. En iyi etkileşimini sağlamak için reklamverenlerin kullanıcıları markalarıyla vakit geçirmeye teşvik etmesi en önemli noktaların başında geliyor. Burda markalar için önemli olan bir diğer konu ise, akılda kalıcı olmak. Uygulama içinde tam ekran gösterilen reklamlar her zaman daha fazla akılda kalıyor ve markanın hatırlanma oranını artırıyor. Özellikle reklamlarınızın 30 saniye veya daha kısa olması ürününüzün kullanıcının ilgisini çekmesini sağlıyor çünkü bir dakikadan uzun mobil video reklamlar kullanıcıların %60’ının ürüne ve reklama olan dikkatini dağıtıyor.

COVID-19 Dönemi Reklamveren Rehberi bu dönem yayınlanan bir çok araştırmayı bir araya getirerek, reklamverenler için dönemsel bir el kitabı görevi görüyor. Dijital reklam kampanyalarının olmazsa olmaz unsurlarını inceleyerek bu dönem yapılması gerekenlere odaklanan raporda hedefleme, içerik, reklam formatı, etkileşim ve mecra konusunda bu dönem dikkat edilmesi gereken noktalar ve araştırma sonuçları yer buluyor.

 PAYLAŞ