Çiftlik Bank Reklamlarına Durdurma Kararı Geldi

Bakanlık kararı ile Çiftlik Bank hakkında yeni bir durdurma kararı geldi.
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 52 sn   Eklenme Zamanı : 2018-01-08 15:18:01
Editör : Onur Köse
Kategori : Oyun

Kurucusu Mehmet Aydın'ın tüm hisselerini satıp KKTC'e kaçması ile beraber gündemden düşmeyen Çiftlik Bak hakkında yeni bir karar daha ortaya çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Çiftlik Bank'a yapılan inceleme süresinin bitimine kadar sitenin reklamlarına yönelik durdurma kararı alındı. Yaklaşık 3 aylık bir süreç olan bu dönemde içerisinde Bank ve Çiftlik Bank geçen tüm aykırı reklamların geri çekilmesine yönelik bir karar alındı. Bakanlık tarafından yapılan tüm resmi açıklamaya ise aşağıdan erişebilirsiniz.

Bilindiği üzere son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen Çiftlik Bank ile ilgili olarak, Bakanlığımızın başlatmış olduğu incelemeler; gerek reklam ve tanıtımların yasalara uygun olup olmadığının denetimi, gerekse Bakanlığımız müfettişlerinin piramit satış yönüyle başlattıkları yerinde denetimleri ile devam etmektedir.

Bu aşamada, firmanın gerçekleştirdiği tüm tanıtımlarda kullanmış olduğu Çiftlik Bank ifadesinin, Bankacılık Kanunu'nun 150 nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir.

Gerekli izinler alınmadan Banka ifadesinin gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulu'muz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir.

Gerekli incelemeler devam etmekte olup, firmadan konuyla ilgili görüş ve savunması alındıktan sonra yine Reklam Kurulu'muz tarafından nihai karar verilecek, gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir.

Verilecek nihai kararların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederken, tüketicilerimizin bu ve benzeri oluşumlara karşı daha hassas ve ihtiyatlı davranmaları, tasarruflarını bu gibi alanlara yatırırken azami özeni göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız.

 Daha Fazla Göster