Chrome için veri tasarrufunu arttıran yeni bir özellik yayımlandı - Haberler - indir.com

Chrome için veri tasarrufunu arttıran yeni bir özellik yayımlandı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 0 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-28 10:02:01
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Temel indirme özelliğinde yer alan görsel indirme limitini aşağı çeken Google, Chrome mobil kullanıcılarına daha fazla veri tasarrufu imkanı sunacak. Söz konusu bu yeni özellik ile beraber neredeyse yüzde 50 veri tasarrufu sağlamak mümkün olacak. Şu sıralarda birçok kullanıcı yüksek veri indirme hızlarına sahip olsalar da, dünyanın tamamı bu imkana erişemiyorlar. Bu sebeple ise veri tasarrufu, boyutu ne olursa olsun kullanıcılar için oldukça önemli oluyor. Google, Chrome’un mobil sürümü için geçtiğimiz yıl kullanıma sunmuş olduğu “yerel tembel yükleme” ile web sitelerinde dolaşırken veri tasarrufu yapmayı mümkün yapmıştı. Şimdi ise bu özellik daha da veriden tasarruf eden bir hale geliyor.

Normalde Google Chrome’un görselleri indirmek için 3000 piksellik bir sınırı bulunuyor. Bir web sayfası açtığınızda en yukarıdan aşağıya doğru 3000 piksel sınırı içindeki tüm görseller indiriliyor. Ancak Google’ın son güncellemesi ile beraber bu sınır, 1250 piksele düşürülüyor. Bu noktada ekranınızda yer almayan hiçbir görsel tarayıcı tarafından indirilmemiş olacak.

Chrome'un RAM sorunu çözen özellik başka sorunlara neden olduChrome'un RAM sorunu çözen özellik başka sorunlara neden oldu

Google Chrome veri tasarrufunu artırıyor

Google’ın bu hamlesi tarayıcıyı kullanma sıklığına göre değişiyor. Ancak Google Mühendislik Müdürü Addy Osmani tarafından yayınlanan bir blog yazısına göre Chrome, yeni sınırı ile beraber daha önce 160 Kb veri indirdiği bir sayfada artık 90 Kb veri indirecek. Fakat bu sadece sayfa ilk açıldığında geçerli olacak. Tüm sayfayı görüntülediğinizde ise veri miktarı aynı olacak. Osman, 1250 piksellik yeni sınırın sadece 3G gibi yavaş bağlantılar için geçerli olduğunu ifade ediyor. Daha yüksek bağlantı hızlarında ise sınır 4000 pikselden 2500 piksele çekilmiş durumda.

Eğer tarayıcınızı Chrome 79 sürümüne güncellediyseniz, bu değişiklikleri kullanmaya başladınız demektir. Sayfanın baştan sona görüntülendiği durumlarda veri tasarrufu olmayacağını hatırlatalım.


Chrome 84 güncellemesi, çerez takibini sınırlandıracakChrome 84 güncellemesi, çerez takibini sınırlandıracak
Google Chrome güvenli olmayan sitelerde form doldurmanızı engelleyecekGoogle Chrome güvenli olmayan sitelerde form doldurmanızı engelleyecek

PAYLAŞ