Chrome eklentileri artık freemium olacak - Haberler - indir.com

Chrome eklentileri artık freemium olacak

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 34 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-25 21:30:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

2010 yılından bu yana Google Chrome mağazasında yetenekli eklentiler için ödeme isteyen geliştiricilere kötü haber. Google artık farklı ödeme yöntemleri kullanmalarını istiyor.

Tarayıcı yazılımlarında eklenti kullanmak çok uzun süredir internet dünyasında önemli bir rol oynuyor. Farklı fonksiyonlar ile  kullanıcıların işlerini kolaylaştıran eklentiler arasında çok yetenekli olanlar da mevcut. Haliyle geliştiriciler de uzun süredir harcadıkları çabaların ve emeklerinin karşılıksız kalmasını istemiyor.

Google, WordPress Web Hikayeleri eklentisini paylaştıGoogle, WordPress Web Hikayeleri eklentisini paylaştı

Freemium eklenti dönemi

Tarayıcı eklentileri ilk dönemlerde liste halinde kullanıcıya ulaşırken sonrasında bir mağaza konseptine bürünerek daha verimli bir ara yüze kavuştu. 2010 yılından bu yana Google Chrome tarayıcısında da bir eklenti mağazası mevcuttu.

Belirli bir süre mağazaya eklenti hazırlayan geliştiriciler; Google üzerinden ödeme almaya devam etmişti. Böylece yetenekli eklentiler bir nevi karşılığını da görüyordu. Ne var ki Google artık kendi üzerinden ödeme alınmasını istemiyor.

Bu kararın anlamı geliştiriciler için pek olumlu değil. Çünkü bu kararla geliştiriciler doğrudan mağazada eklenti satışı yapamayacak. Google bir süre önce bu özelliği pasif hale getirmişti. Şimdi de geliştiricilere gönderdiği uyarıda artık tamamen ödeme sisteminin kaldırıldığının duyurusunu yaptı. 

Bundan sonraki süreçlerde, önce dene sonra satın al opsiyonu da olmayacak. Aralık ayında bu özelliğin de kaldırılacağı belirtiliyor. Şubat 2021 tarihinde ise eklenti için satın alma opsiyonları da kaldırılacak. Google artık geliştiricilerin farklı yöntemler kullanarak ödeme almasını istiyor.PAYLAŞ