Bakan açıkladı: Yerli elektrikli scooter üretimi için çalışmalar başladı - Haberler - indir.com

Bakan açıkladı: Yerli elektrikli scooter üretimi için çalışmalar başladı

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 52 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-06 12:01:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kısa süre içerisinde oldukça popüler bir hale gelen elektrikli scooter için yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Geçen ay düzenleme yapılacağı noktasında gündeme giren bu mikro mobilite araçları şimdi de yerli takısı almaya başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yerli elektrikli scooter üretimi için açıklamada bulundu.

Yerli elektrikli scooter üretimi için çalışmalar başladı

Özellikle toplu taşımanın daha az kullanılmaya başlandığı bu salgın döneminde insanlar ya kendi araçlarına yöneldi ya da elektrikli scooter gibi hızlı ulaşılabilir alternatifleri tercih etmeye başladı. Bu noktada konu hakkında yapılan çalışmalar önem arz etmeye başladı.

HarmanyOS 2.0'ı hangi işlemcili Huawei cihazlarının alacağı belli olduHarmanyOS 2.0'ı hangi işlemcili Huawei cihazlarının alacağı belli oldu

Bakan Karaismailoğlu da Türkiye’de mevcut araç sayısının 23 milyon 650 bini aştığını söylerken, Türkiye’de 35 binin üzerinde e-scooter bulunduğunun altını çizdi. Bakan Karaismailoğlu, şu açıklamayı yaptı.

Son 18 yılda taşıt sayımızda yüzde yüz 160’lık bir artış gerçekleşti. 2020’de toplam araç sayımız 23 milyon 650 bini aştı. Mevcut araç sayımızın yüzde 54’ü otomobillerden oluşuyor. 2003 yılında 4 milyon 700 bin otomobil varken, Ağustos 2020’de bu sayı 2.7 kat artarak 12 milyon 800 bine çıktı

 Bu araçları aktif bir şekilde kullanan kişi sayısının ise 3 milyon olduğunu belirten bakan, yerli bir elektrikli scootera ihtiyaç olduğu için gerekli çalışmalara da başladıklarından bahsetti.

Sputnik Türkiye’de yer alan haberde, bakan Karaismailoğlu, Hareketlilik Sistemleri Araştırma Merkezi için imza protokolü gerçekleştirdi. Bu kapsamda yerli scooter için gelişmelere konuşmasında yer verdi.

Günümüz araçlarının yerini hem yerli hem alternatif hem yakıtlı, hem de emniyetli sürüş ile değişmesi gerektiğini aktaran bakan, yerli elektrikli scooter için de çalışmaların hızlandırıldığını söylüyor.PAYLAŞ