Astronot kıyafetlerine güvenli lokasyona dönme butonu koyulacak

Tasarlanan sistemi GPS'in olmadığı uzayda; kalan oksijen seviyesi, iticilerin kullanım şekli ve gezinme zorlukları gibi geri dönmek için gerekli gördüğü hesaplamaları otomatik olarak yapacak.
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 15 sn   Eklenme Zamanı : 2017-12-07 16:10:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

Uzay giysilerinde otomatik dönüş sistemi kurabilecek yeni araştırmalar yapan Draper, uzaydaki faaliyetler sırasında astronotların güvenliğinde önemli bir sıçrama yaratmayı planlıyor. Draper araştırmacıları, uzay gemilerini çoğunlukla elle işleyen olaylardan, kaza durumunda kendilerini güvenli bir sığınma evine götüren bir şey haline getirecek otomatik bir Güvenli Lokasyona Dönme (Take Me Home) özelliği için patent başvurusunda bulundu. Güvenli Lokasyona Dönme fonksiyonu astronot, mürettebat üyesi veya istasyon personeli tarafından aktif hale geldiğinde, kendiliğinden belirlenmiş güvenli bir yere geri dönecek. Tasarlanan sistemi GPS'in olmadığı uzayda; kalan oksijen seviyesi, iticilerin kullanım şekli ve gezinme zorlukları gibi geri dönmek için gerekli gördüğü hesaplamaları otomatik olarak yapacak. Bu sayede astronotların güvenliği iki kat artmış olacak ve yaşadıkları zorluklar bir kat daha aza indirgenecek.

Sadece zemin çalışmalarında kullanılmayacak olan Draper, acil müdahale ve skydiving alanlarında da kullanılacak. Bu sayede acil durumlarda erken bir şekilde müdahale edilebilecek. Genellikle astronot kıyafetleri kullanıcılar için ciddi anlamda engel oluşturuyor. Olumsuzlukları olabildiğince en aza indirmeye çalışan Draper ve benzeri firmalar güvenliği mümkün oldukça artırmak istiyor. Bu giysilerin Mars'ın kolonileşme aşamasında önemli rol oynayacağını düşünen bilim adamları bu konu üzerinde ciddi çalışmalar sürdürüyor.Daha Fazla Göster