Apple'ın işlemcisi ilk kez Geekbench testinde görüntülendi - Haberler - indir.com

Apple'ın işlemcisi ilk kez Geekbench testinde görüntülendi

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 53 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-06-30 15:01:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Apple’ın yeni Mac mini modelinin benchmark puanları ortaya çıktı. Bu puanlar ile beraber Apple A12 Bionic işlemci çipsetinin de detayları belli oldu. Benchmark puanları belli olan cihazın düşük puana sahip olması sebebi olarak ise testlerin cihaz üzerinde gerçekleşmemesi olduğu ifade ediliyor. Apple’ın ARM temelli olan A12Z Bionic destekli Mac mini modeli WWDC 2020’de Developer Transition Kit olarak gösterilmişti. Daha sonra ise 500 dolarlık fiyat etiketi olduğu ve sıradan kullanıcılar yerine geliştiriciler için tasarlandığı ortaya çıkmıştı.

Lansmandan sonra incelenen hüküm ve koşullar kısmında geliştiricilerin “benchmark” testi yapmasına izin verilmediği görülmüştü. Bu noktada performans testinin yapılmasının önüne geçemedi.

Apple'dan Intel'e destekApple'dan Intel'e destek

Mac mini benchmark test sonuçları

Yukarıdaki görselde gözükene göre Mac mini, Geekbench’te tek çekirdek tarafında 833, çoklu çekirdek tarafında ise 2582 puan aldığı gözüküyor. Cihazda ise A12Z Bionic yer alırken bu puanların düşük olduğu gözüküyor. Ancak işlemci testi cihaz üzerinde gerçekleşmediği için bu düşük puanların normal olduğu düşünülüyor. Wccftech’te bulunan habere göre ise bu testin Apple’ın çeviri katmanı olan Rossetta 2 üzerinde bu testi gerçekleştirmiş olduğu ifade ediliyor.

Diğer yandan Mac mini’de çalışan A12Z Bionic’in en düşük çalışma hızı 2.40 GHz’de çalıştığı belirtilirken, iPad Pro modeli de yaklaşık 2.50 GHz hızda kullanılıyor. Diğer yandan Rosetta 2’nin A12Z Bionic’teki sadece dört çekirdeği kullandığı ve kalan dört çekirdeği ise kullanmadığı iddia edildi. iPad Pro 2020’nin tek çekirdekte 1114, çoklu çekirdekte ise 4654 puan aldığına göre Mac mini’nin düşük puanı biraz daha netleşmiş oluyor. Cihaz hakkında bilinenler şuan için bunlar olurken, önümüzdeki günlerde modele dair daha fazla detayın belli olması bekleniyor. Henüz cihazın ne zaman tanıtılacağı da belli olmuş değil.


Apple varsayılan tarayıcı için adım atıyorApple varsayılan tarayıcı için adım atıyor
Apple yeni Pencil patenti aldıApple yeni Pencil patenti aldı

PAYLAŞ