Apple, İrlanda'ya vergi borcu ödeyecek

Alınan kararın aksine savaşma yolunu tercih eden Apple ve İrlanda, İrlanda, Avrupa Birliği'nin otoritesini aştığını ve ülke iç işlerine bu kadar karışmasının yanlış olduğunu dile getirdi.
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 32 sn   Eklenme Zamanı : 2017-12-07 11:50:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği tarafından verilen bir karara göre, Apple'ın İrlanda ile olan vergi anlaşmasının yasalara aykırı olduğu ve şirketin ülkeye vergi borcunun bulunduğu kararına varıldı. 2016 yılında Avrupa Birliği'nin almış olduğu karara uymayan İrlanda, vergi borcunun toplanmasını yavaşlattı. Bunun üzerine Avrupa Adalet Divanında dava açıldı. Wall Street Journal tarafından yapılan açıklamaya göre ise yakın zaman içerisinde Apple'ın borçlarını ödemeye başlayacağını ifade etti. Alınan kararın aksine savaşma yolunu tercih eden Apple ve İrlanda, İrlanda, Avrupa Birliği'nin otoritesini aştığını ve ülke iç işlerine bu kadar karışmasının yanlış olduğunu dile getirdi. Apple ise vergi borcunun yanlış hesaplandığını ve bu sebepten ötürü tartışmaya gittiğini açıkladı.

Her iki tarafta farklı nedenlerden ötürü itiraz etmeye devam ediyor. Uzun bir sürede anlaşmazlık devam edecek gibi görünüyor. Para itirazları her iki taraf tarafından yapılırken bir emanet formu içerisinde tutulacak. Net bir karar alındıktan sonra ise para asıl sahibine teslim edilecek. İrlanda Finans Bakanı Paschal Donohoe yaptığı bir açıklamada 2018 yılının ilk çeyreğinde fonun içerisine para göndermeye başlamasını beklediğini dile getirirken, 'Avrupa Birliği her zamanki gibi diğer ülkelerin iç işlerine karışmaya davam ediyor. Apple ile İrlanda vergi anlaşması yapmış ve az vergi alıyor olmasının Avrupa Birliğinde görüşülecek yada dava açılacak bir konu olmadığını düşünüyorum. AB, İrlanda'dan önce düşük masraf ve vergi için, yapabiliyorsa Çin ile uğraşsın.' ifadelerini kullandı.Daha Fazla Göster