Android Nougat'ın kullanım oranı fırtına öncesi sessizliğini yaşıyor!

Google, geliştiriciler sayfasında Ocak ayı itibariyle Android sürümlerinin kullanım oranlarını açıkladı. İşte diikat çeken sonuçlar...
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 49 sn   Eklenme Zamanı : 2017-02-11 17:46:34
Editör : Hatice Betül Ekici
Kategori : Teknoloji

Android Nougat'ın yayınlanmasının üzerinden çok uzun bir süre geçti ve bu yıl yeni Android sürümünün karşımıza çıkması beklentiler arasında. Yeni yılın ilk ayını geride bıraktığımız bugünlerde Android'in yeni kullanım oranları yayınlandı.

Sonuçlara bakılırsa Android'in son sürümü yaygınlaşmakta biraz zorluk çekiyor diyebiliriz.

Android için her yıl senaryo hemen hemen aynı oluyor. Yeni yayınlanan Android sürümünün yaygınlaşması çok uzun zaman alıyor ve ancak yeni sürüm çıktığında bir önceki sürüm yaygın hale gelmiş oluyor. Bunda yeni çıkan telefonların bazılarının halen Android Marshmallow kullanması ve üreticilerin yalnızca amiral gemisi modellere ağırlık verip daha düşük seviyede veya eski modellere geç güncelleme vermesinin büyük etkisi bulunuyor.

Çıkan sonuca göre Android 7.0 ve 7.1'in toplam oranı 1,2 seviyesine ancak ulaşmış durumda. Bu rakamın kısa süre içerisinde amiral gemisi akıllı telefonların piyasaya sürülmesi ile büyük bir sıçrama yaşaması bekleniyor. Marshmallow'un ise halen Lollipop güncellemesine yetişememiş olması oldukça dikkat çekici durumda.

Öte yandan Kitkat'ın halen yüzde 21,9'luk oranı ile Android dünyasında önemli bir yere sahip olması da tablonun öne çıkan yönlerinden biri. 

Google'ın açıkladığı yeni bilgilere göre de, 2010'nun Mayıs ayında piyasaya sürülen Android 2.2 Froyo sürümü, yüzde 1'in altında bir kullanım oranına sahip. Onun hemen arkasından ise yüzde 1 ile Gingerbread ve yüzde 1.1 ile  Ice Cream Sandwich geliyor. Kullanım oranı her geçen gün gerileyen bu sürümlerden Gingerbread'in kullanım oranı geçtiğimiz yılın Aralık ayında yüzde 1.2 seviyesindeydi.

Google'ın en yeni işletim sistemi Android 7.0 Nougat ise yüzde 0.7 ile düşük bir kullanım oranına sahip.Daha Fazla Göster