Amazon, Drone ile teslimat yapmak için gerekli izinleri aldı - Haberler - indir.com

Amazon, Drone ile teslimat yapmak için gerekli izinleri aldı

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 54 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-02 17:46:01
Editör : Görkem Günay
Kategori : Teknoloji

The Verge'ün haberine göre Bloomberg, Amazon'un drone teslimatları için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden onay aldığını ve bunun da deneme bazında ticari teslimat sunmaya başlamasının önünü açtığını bildirdi. Federal Havacılık İdaresi, CNBC’ye göre kararın Amazon'un paketleri müşterilere güvenliği ve verimli bir şekilde teslim etmesine izin verdiğini ve dronelarının paketleri operatörün görsel görüş alanı dışında taşımasına izin verdiğini ifade etti.

Amazon'da Drone ile teslimat dönemi başlıyor

Amazon’un Prime Air‘den sorumlu başkan yardımcısı David Carbon, Bloomberg’e verdiği röportajda şu sözlere yer verdi:

Apple, yeni App Store politikası ile ilgili açıklama yaptıApple, yeni App Store politikası ile ilgili açıklama yaptı

Bu sertifika, Prime Air için ileriye doğru atılmış önemli bir adım, bir gün dünyanın her yerindeki müşterilerimize Prime Air ile paketler teslim edilecek.

2013 yılında Prime Air planlarını duyurmuş olan Amazon için bu onay ciddi bir dönüm noktası. Bu süreç içerisinde şirket donanım sınırlamaları, sağlık ve güvenlik düzenlemeleri gibi birçok zorluk yaşadı. İlk başarılı drone teslimatını 2016 yılında Cambridge, İngiltere'de gerçekleştirdi. Fakat sonrasında normal bir ticari hizmet gelmedi.

Bloomberg, şu an da bile Amazon'un ve rakiplerinin rutin teslimatlarını drone ile gerçekleştirmelerinin önünde birçok engel bulunduğunu belirtiyor. Aynı zamanda Federal Havacılık İdaresi’nin yıl sonundan önce kalabalıklar üzerinde insansız hava araçlarıyla ilgili yeni kuralları tamamlaması bekleniyor.

Amazon, Bloomberg'e teslimat testleri yapmaya başlamayı planladığını fakat daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiğini ifade etti. Amaç, 15 mil kadar yüksekte uçabilen elektrikli dronelar üretmek. 2,3 kg'dan daha hafif olan paketleri teslim etmek ve bunu 30 dakika ya da daha kısa sürede gerçekleştirmek. Drone ile teslimat seçeneğindeki paketleri birkaç ay içerisinde hayata geçirmeye niyetlendiklerini dile getirdi.

Bloomberg, ek olarak Federal Havacılık İdaresi'nden sertifika alan tek şirketin Amazon olmadığını da belirtiyor. PAYLAŞ