ABD Avrupa devletlerine Huawei için baskı mı yapıyor? - Haberler - indir.com

ABD Avrupa devletlerine Huawei için baskı mı yapıyor?

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 36 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-12 22:00:08
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Akıllı Telefonlar

Teknoloji konusunda kendi üstünlüğünü korumak amacıyla rakiplerini yavaşlatmaya çalışan ABD, Avrupa ülkelerine Huawei ürünlerini kullanmama baskısı yapmakla itham edildi. Huawei söz konusu bu kısıtlamaları aşmakta güçlük çekiyor. ABD ile Çin arasındaki ticari savaşlardan en çok etkilenen şirketlerin başında elbette ki Huawei geliyor. ABD yönetimi tarafından uygulanan kısıtlamalar nedeniyle güçlük çeken Çin merkezli teknoloji devi, 5G teknolojisi konusunda ise çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. ABD, firmanın yarı iletken donanımlara erişimleri kısıtlamış ve ABD'li firmaların Huawei ile iş birliği içerisinde hareket edilmesi yasaklanmıştı. Beyaz Saray yönetimi Avrupa ülkelerine de Huawei karşıtı kararlar vermesi için baskı yapmakla itham edildi. 

ABD’den Avrupa’ya baskı iddiası

Huawei Watch Fit indirimli olarak ön sipariş almaya başladıHuawei Watch Fit indirimli olarak ön sipariş almaya başladı

Avusturyalı gazete Kurier’e konuşan Huawei’nin Avrupa başkan yardımcısı Abraham Liu, konu hakkında yaptığı açıklamada mobil telekomünikasyon ekipmanları ve akıllı telefon üreticisinin, milyonlarca kullanıcının Google ve Android banı nedeniyle yaşadığı sıkıntıyı aşmak için bir çözüm aradığını dile getirdi. ABD'nin yarı iletken teknolojisine yasağı nedeniyle ABD'li tedarikçileriyle çalışamadığını, Ağustos ayından bu yana daha da ağırlaştığının altını çizen, Liu Birleşik Devletleri çip üreticilerine şantaj yapmakla suçlandı. Liu’ya göre baskıların amacı firmaların Huawei ile bağlarını koparmalarını sağlamak. Washington yönetimi firmayı müşterilerini ve diğer ülkeleri Çin adına casusluk amacıyla izlemekle suçluyordu. Bu iddialar hem teknoloji üreticisi hem de Pekin yönetimi tarafından açık ve kesin bir dille yalanlanmıştı.

Huawei 5G çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor

Liu, Avrupalı müşterilerine 5G teknoloji sektöründe hizmet vermeye devam edebileceklerini düşündüklerini söyledi. Bu düşüncenin nedeni olarak da yapılmış çok sayıda hazırlığı ve şimdiden yapılması planlanan yatırımları gösterdi. Kişisel müşteriler açısından değerlendirme yapıldığında akıllı cep telefon sahiplerinin büyük sıkıntı yaşadığını belirten Huawei yöneticisi, Avrupa’da 90 milyon Huawei kullanıcısı olduğunu söyledi. Bu nedenle de Google’dan Android güncellemesi gelmemesinin bu kişileri oldukça zora soktuğunu belirtti. 

Firmanın Avrupa’ya yabancı olmadığını söyleyen Liu, Amerika’nın hamlelerinin nedeni olarak ise Çinli üreticilerin yakaladığı başarıyı gösterdi. Bazı ülkelerde ABD baskılarının da etkisiyle firmaların Huawei yerine NOKIA.HE altyapısını tercih ettikleri ifade edildi. Genel olarak da firmanın faaliyetleri yoğun şekilde denetleniyor. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Huawei’nin 2027’ye kadar 5G ağından çıkarılacağını söylemişti.

 


Birleşik Krallık'ta Huawei’nin yerini alacak şirket belli olduBirleşik Krallık'ta Huawei’nin yerini alacak şirket belli oldu
HarmanyOS 2.0'ı hangi işlemcili Huawei cihazlarının alacağı belli olduHarmanyOS 2.0'ı hangi işlemcili Huawei cihazlarının alacağı belli oldu
Huawei P Smart 2021 Türkiye’de satışa çıktıHuawei P Smart 2021 Türkiye’de satışa çıktı

PAYLAŞ