773 milyon Mail hacklendi. Uzmanlar ne diyor? - Haberler - indir.com

773 milyon Mail hacklendi. Uzmanlar ne diyor?

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 44 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-01-21 10:25:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

Yakın bir zaman önce internette ortaya çıkan ve 700 milyon e-posta adresi ile 1,1 milyardan fazla kullanıcı adı, parola ikilisini içeren “Collection#1” isimli veri tabanı hakkında 1 blog yazısı yayınlayan gizlilik ve güvenlik uzmanı Troy Hunt, 87 GB boyutundaki Collection #1, MEGA bulut servisinde ve popüler bazı dark web forumlarında paylaşıldığını ifade ediyor. Eşi benzeri bulunmayan bilgiler içeren veri tabanı, 2008 yılından beri çeşitli pek çok kaynaklardan sızdırılan veri listelerden meydana geldiğini öğrendik.

Bazı Gmail hesapları sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı spam mesajları gönderdiBazı Gmail hesapları sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı spam mesajları gönderdi

“Saldırganların yapması gereken tek şey basit bir yazılımla parolaların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olacaktır”

Konu hakkındaki kaygılarını ifade eden Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Sergey Lozhkin, sızıntılarla ilgili olarak uzun bir süreden beri devasa boyutlarda veri toplandığına dikkat çekti ve şu sözleri ekledi; “Öyle ki bazı hesap bilgileri artık geçerliliğini yitirmiş olabilir. Ancak, insanlar bu tehlikenin her geçen gün daha çok farkında olsalar da aynı parolaları birden fazla web sitesinde kullanmaya devam ediyorlar. Toplanan bu veriler kolaylıkla bir e-posta ve parola listesi haline getirilebiliyor. Saldırganların yapması gereken tek şey basit bir yazılımla parolaların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olacaktır. Hesaplara izinsiz erişimin sonuçları; suçluların kurbanın kişi listesindeki isimlere otomatik olarak zararlı e-postalar gönderebildiği verimli kimlik avı saldırılarından, kurbanın tüm dijital kimliğini veya parasını çalmak veya sosyal medya ağlarındaki verilerini ele geçirmek için tasarlanan hedefli saldırılara kadar çeşitlilik gösterebiliyor."

 

 

 

 


Gmail hesaplarından spam mesajları geliyor!Gmail hesaplarından spam mesajları geliyor!
Gmail hesabı nasıl silinir?Gmail hesabı nasıl silinir?

PAYLAŞ